Ze strony Platformy Obywatelskiej prym wiedzie w nim poseł Zbigniew Chlebowski zajmujący się gospodarką w poprzedniej kadencji Sejmu. Kolejni eksperci PO to: b. wiceminister finansów, dziś doradca prezesa PZU Stefan Kawalec, skarbnik w warszawskim ratuszu Mirosława Boryczka oraz Rafał Antczak, ekonomista Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych.
Ze strony PiS negocjować będą: Cezary Mech, b. szef Urzędu Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi w czasach rządu AWS, poseł PiS, niegdyś bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego w NIK Wojciech Jasiński (specjalista od finansów, ale też prywatyzacji - wymieniany jako kandydat PiS na ministra skarbu), główny ekonomista Internetowego Domu Maklerskiego Marek Zuber (przymierzany do fotela wiceministra finansów), Stanisław Kluza, główny ekonomista BGŻ (typowany na ministra finansów) oraz Michał Krupiński - absolwent SGH, doradca PiS w Parlamencie Europejskim.
Główne różnice między PiS i PO dotyczą prywatyzacji. Partia braci Kaczyńskich chce ją raczej zatrzymać, a Platforma opowiada się za sprzedażą kolejnych państwowych firm z nielicznymi wyjątkami. Podatki: PO chciała podatku liniowego, PiS jest temu przeciwny, ale obie partie są za zdecydowaną obniżką podatku od osób fizycznych. Jednak PiS chce ulg na dzieci. PO jest sceptyczna.
Burzliwe obrady mogą przytrafić się ekspertom od rynku pracy i polityki socjalnej. PiS chce zwiększać wydatki socjalne, dać więcej emerytom i rencistom, PO jest wstrzemięźliwa. Do kłótni może też dojść w sprawie zdrowia. PiS chce finansowania służby zdrowia bezpośrednio z budżetu, PO jest temu przeciwna.
Obie partie powołały zespoły tematyczne, które będą negocjować te kwestie. Ich skład utajniono. Dlaczego? Tego rzecznicy PO i PiS nie powiedzieli.