europejskie forum rolników 2025

Kto wygrał Ranking 300?

5 stycznia 2016
To już 17 edycja Rankingu 300 organizowana przez Agencję Nieruchomości Rolnych oraz Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Ranking 300 obejmuje najlepsze wielkotowarowe gospodarstwa rolne.
W piątek (30 marca 2012 r.) w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród 17 edycji Rankingu 300 – wspólnej inicjatywy Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) i Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej (IERiGŻ). W tegorocznej uroczystości wzięli udział przedstawiciele związków dzierżawców i pracodawców rolnych.

Ranking 300 to podsumowanie wyników ekonomiczno-finansowych 300 najlepszych wielkotowarowych gospodarstw rolnych osiągniętych w 2010 r. Składa się on z dwóch rankingów głównych, dla przedsiębiorstw rolnych oraz rybackich, i sześciu podrankingów. Przygotowano go na podstawie ankiety wysłanej do przedsiębiorstw rolniczych i spółdzielni produkcyjnych oraz innych podmiotów rolniczych. Ankietę sporządzano w oparciu o sprawozdania przedsiębiorstw wykonywane na potrzeby GUS oraz dane finansowo-księgowe.

Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Leszek Świętochowski złożył serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom za udział w prestiżowym Rankingu. W szczególności gratulował odwagi poddania się publicznej ocenie swojej działalności. Dziękował także dzierżawcom za to, że w trudnym okresie początku transformacji wzięli na swoje barki odpowiedzialność za polski przemysł rolno-spożywczy i polskie rolnictwo. Zwrócił również uwagę na fakt, że w okresie ostatnich 20 lat ponad 2 miliony ha państwowych gruntów trafiło w ręce rolników. Dzięki temu powstało ponad 5 tys. gospodarstw o powierzchni ponad 100 ha, a ponad 300 tys. powiększyło swój areał o 5,5 ha.

Nagrodzone podczas wydarzenia przedsiębiorstwa charakteryzują się tym, że korzystają z najnowocześniejszych technologii, posiadają dalekowzroczną strategię rozwoju, są przyjazne środowisku naturalnemu, rentowne i przestrzegają zasady zrównoważonego rozwoju.

Laureatem XVII Rankingu zostało Gospodarstwo Rolne ADONIS Kwakowo, które zajęło także I miejsce w Podrankingu 50 najlepszych przedsiębiorstw rolnych w latach 2008-2010.

Wśród przedsiębiorstw rybackich najlepsze było Gospodarstwo Rybackie FALKO Boksze Osada.

Laureatem II miejsca tak w Rankingu 300, jak i w Podrankingu 50, zostało Gospodarstwo Rolne HULCZE.

III miejsce w Rankingu zajęło Przedsiębiorstwo Rolne AGROJAR Strzelce Klasztorne

Trzecia pozycja w Podrankingu 50 przypadła Przedsiębiorstwu Rolno-Usługowo-Handlowemu BUKOROL.

II i III miejsce w Rankingu najlepszych przedsiębiorstw rybackich zajęły kolejno:
- Gospodarstwo Rybackie Górki
- Gospodarstwo Rybackie OSTRÓDA Warlity Wielkie.

Prezes Leszek Świętochowski dodał także, że najwyższą efektywnością finansową charakteryzowały się gospodarstwa zakupione oraz prowadzone przez dzierżawców. Dzierżawcy najskuteczniej pomnażali wartość prowadzonych gospodarstw, a spółki Skarbu Państwa z kolei najskuteczniej pomnażały PKB.

Ponadto Leszek Świętochowski przypomniał, że obecnie podstawowym celem Agencji jest przyspieszenie procesu prywatyzacji państwowych gruntów z korzyścią dla gospodarstw rodzinnych. Zaznaczył, że nieruchomości Zasobu będę głównie zbywane na drodze przetargów ograniczonych dla rolników indywidualnych powiększających gospodarstwa rodzinne oraz w ramach pierwszeństwa w nabyciu przysługującego byłbym właścicielom i ich spadkobiercom lub dotychczasowym dzierżawcom.





POWIĄZANE

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...

Analitycy szacują, że w marcu w sklepach było o ponad 6% drożej niż rok wcześnie...

31 marca 2025 r. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Krajowej Grupy Spożywczej S.A. zat...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę