Ptak_Waw_CTR_2024

Kto podłożył polskim rolnikom świnię?

5 stycznia 2016
W obronie polskich rolników – hodowców trzody chlewnej 25 lutego w Krakowie podczas konferencji prasowej głos zabrał Jarosław Gowin, lider Polski Razem. W konferencji uczestniczył również Paweł Augustyn, były prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, a obecnie przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Ziemi Tarnowskiej oraz Jan Puchała , starosta limanowski.
- To błąd Głównego Lekarza Weterynarii, doprowadził do rozpowszechnia nieprawdziwej informacji, że wśród polskich świń wykryto afrykański pomór świń. To już drugi cios dla polskiego rolnictwa, w tak krótkim czasie. Najpierw zakaz wędzenia wędlin, a teraz wstrzymanie eksportu polskiej wieprzowiny na  Wschód” – mówił na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli środowisk rolniczych prezes partii Jarosław Gowin.


26 lutego zdesperowani bezczynnością rządu rolnicy przyjadą protestować do Warszawy.  Dramatyczna sytuacja wymaga szybkich i zdecydowanych kroków. Eurodeputowani Polski Razem Jarosława Gowina zwrócą się do Komisarza ds. rolnictwa UE Daciana Ciolosa z wnioskiem o objęcie Polski nadzwyczajnym systemem wsparcia i odszkodowań z tytułu utarty dochodów i załamania rynku wieprzowiny analogicznie do działań, jakie zostały podjęte w 2011 roku podczas kryzysu na rynku warzyw wywołanym przez bakterie E-COLI.
Potrzebujemy europejskiej solidarności” – zaapelował w trakcie konferencji Paweł Augustyn. Podkreślił, że dramatyczny wymiar embarga dla polskiej wisi.
 - Embargo, w połączeniu z zakazem uboju rytualnego  oraz ograniczeniem możliwości sprzedaży tradycyjnie wędzonych wędlin oznaczają utratę setek tysięcy miejsc pracy i bankructwo drobnych gospodarstw rolnych. Rolnicy nie mogą dłużej czekać. Minister Rolnictwa wyczerpał kredyt zaufania rolników, powinien podąć so dymisji”- stwierdził Augustyn.
Natomiast Jan Puchała zwrócił uwagę na brak solidarności państw „starej Unii” Jak podkreślił swojej wypowiedzi niektóre kraje europejskie negocjują z Rosją, za plecami Unii.
- Nie raz słyszeliśmy z ust naszych oraz unijnych urzędników,  jaka ważna jest wspólna polityka rolna zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Dziś czas powiedzieć sprawdzam i zobaczyć czy środki unijne mają wspierać rolników całej Unii, czy tylko uprzywilejowanych państw” – mówił Puchała.
W ochronę interesów polskich hodowców trzody chlewnej politycy PRJG zaangażowali się już wcześniej. Zarówno w Tarnowie województwo małopolskie 21 lutego jak i 22 lutego w Wiślicy w świętokrzyskim  powstały komitety protestacyjne , które powstały właśnie z inicjatywy członków ugrupowania Jarosława Gowina – Pawła Augustyna i Michała Cieślaka


.


POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę