Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kto podłożył polskim rolnikom świnię?

5 stycznia 2016
W obronie polskich rolników – hodowców trzody chlewnej 25 lutego w Krakowie podczas konferencji prasowej głos zabrał Jarosław Gowin, lider Polski Razem. W konferencji uczestniczył również Paweł Augustyn, były prezes Małopolskiej Izby Rolniczej, a obecnie przewodniczący Komitetu Protestacyjnego Rolników Ziemi Tarnowskiej oraz Jan Puchała , starosta limanowski.
- To błąd Głównego Lekarza Weterynarii, doprowadził do rozpowszechnia nieprawdziwej informacji, że wśród polskich świń wykryto afrykański pomór świń. To już drugi cios dla polskiego rolnictwa, w tak krótkim czasie. Najpierw zakaz wędzenia wędlin, a teraz wstrzymanie eksportu polskiej wieprzowiny na  Wschód” – mówił na konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli środowisk rolniczych prezes partii Jarosław Gowin.


26 lutego zdesperowani bezczynnością rządu rolnicy przyjadą protestować do Warszawy.  Dramatyczna sytuacja wymaga szybkich i zdecydowanych kroków. Eurodeputowani Polski Razem Jarosława Gowina zwrócą się do Komisarza ds. rolnictwa UE Daciana Ciolosa z wnioskiem o objęcie Polski nadzwyczajnym systemem wsparcia i odszkodowań z tytułu utarty dochodów i załamania rynku wieprzowiny analogicznie do działań, jakie zostały podjęte w 2011 roku podczas kryzysu na rynku warzyw wywołanym przez bakterie E-COLI.
Potrzebujemy europejskiej solidarności” – zaapelował w trakcie konferencji Paweł Augustyn. Podkreślił, że dramatyczny wymiar embarga dla polskiej wisi.
 - Embargo, w połączeniu z zakazem uboju rytualnego  oraz ograniczeniem możliwości sprzedaży tradycyjnie wędzonych wędlin oznaczają utratę setek tysięcy miejsc pracy i bankructwo drobnych gospodarstw rolnych. Rolnicy nie mogą dłużej czekać. Minister Rolnictwa wyczerpał kredyt zaufania rolników, powinien podąć so dymisji”- stwierdził Augustyn.
Natomiast Jan Puchała zwrócił uwagę na brak solidarności państw „starej Unii” Jak podkreślił swojej wypowiedzi niektóre kraje europejskie negocjują z Rosją, za plecami Unii.
- Nie raz słyszeliśmy z ust naszych oraz unijnych urzędników,  jaka ważna jest wspólna polityka rolna zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Dziś czas powiedzieć sprawdzam i zobaczyć czy środki unijne mają wspierać rolników całej Unii, czy tylko uprzywilejowanych państw” – mówił Puchała.
W ochronę interesów polskich hodowców trzody chlewnej politycy PRJG zaangażowali się już wcześniej. Zarówno w Tarnowie województwo małopolskie 21 lutego jak i 22 lutego w Wiślicy w świętokrzyskim  powstały komitety protestacyjne , które powstały właśnie z inicjatywy członków ugrupowania Jarosława Gowina – Pawła Augustyna i Michała Cieślaka


.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę