Ptak_Waw_CTR_2024

Kto może płacić składki KRUS?

5 stycznia 2016
Właściciel gospodarstwa, który wykaże, że przez trzy lata nieprzerwalnie opłacał składki ubezpieczenia rolniczego, po założeniu działalności gospodarczej nadal będzie mógł płacić mniej na ubezpieczenie. Ale to nie jedyny warunek korzystania z preferencji. Istotne jest również to, aby była to działalność gospodarcza prowadzona przez osobę fizyczną w Polsce według ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Ulga nie dotyczy więc wspólników.

"Za rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej uznajemy także powrót z biznesem na rynek po jego okresowym zawieszeniu oraz zmianę jego rodzaju lub profilu według Polskiej Klasyfikacji Działalności. (...) Osoba, aby zostać objęta ubezpieczeniem rolniczym, musi jednak spełnić łącznie kilka warunków. (...) Staż taki musi przypadać bezpośrednio przed rozpoczęciem działalności gospodarczej. Gdy między obiema aktywnościami rolnik dorabiał np. na etacie, z tytułu firmy podlega ubezpieczeniom w ZUS. To samo czeka go, jeśli społecznym ubezpieczeniem rolniczym jest objęty krócej niż trzy lata. Wówczas nie wolno mu wybierać między KRUS a systemem powszechnym, czyli ZUS. Wynika tak z wyroku Sądu Najwyższego z 17 maja 2006 r. (II UK 178/05). Co ważne, ubezpieczenie rolnicze musi poprzedzać bezpośrednio otworzeniem interesu. Potwierdzają to z kolei orzeczenia Sądu Najwyższego z 9 czerwca 2008 r. (II UK 312/07) oraz z 17 listopada 2000 r. (II UKN 54/00)" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

"(...) Dokumenty zainteresowany składa w ciągu 14 dni od otworzenia firmy, a drugi - dodatkowo jeszcze do końca maja.Pierwsze oświadczenie musi być wyraźne. Nie wystarczy, że rolnik nadal uiszcza składki w KRUS - wynika z orzeczenia SN z 22 lutego 2008 r. (I UK 255/07). Jeśli nie dotrzyma terminu, ubezpieczenie rolnicze ustaje z końcem kwartału, w którym rozpoczął prowadzenie firmy. (...) Samo rozpoczęcie nierolniczej działalności gospodarczej nie powoduje automatycznie wykluczenia z ubezpieczenia społecznego rolników, nawet jeśli będą złożone w KRUS wymagane dane. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 27 września 2006 r. (I UK 75/06). Dopiero niezłożenie dokumentów na czas skutkuje wyłączeniem" - pisze "Rzeczpospolita".

"Kolejnym warunkiem pozostania w ubezpieczeniu rolniczym przy równoczesnym prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej jest osiągnięcie w poprzednim roku podatkowym przychodu z prowadzenia tej działalności na określonym poziomie, w ramach tzw. rocznej kwoty granicznej. Obecnie górna kwota podatku należnego wynosi 2755 zł, ale co roku jest waloryzowana" - zauważa "Rzeczpospolita".

Warunkiem dalszego opłacania składek do KRUS jest stałe prowadzenie działalności rolniczej i praca w gospodarstwie rolnym o powierzchni użytków rolnych powyżej jednego hektara przeliczeniowego lub też zatrudnienie w działach specjalnych, o których mowa w załączniku do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Ponadto ubezpieczony w kasie rolniczej nie może pozostawać w stosunku pracy i służbowym. Prawo nie zabrania rolnikowi świadczenia usług w ramach umów cywilnoprawnych. Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z 17 lipca 2008 r. (II UK 348/07): "wykonywanie czynności na podstawie zlecenia nie jest tożsame ze stosunkiem pracy lub służbowym w rozumieniu art. 5a ust. 1 pkt 3 ustawy".

Więcej na temat w "Rzeczpospolitej", w artykule Agaty Lankamer-Prasołek oraz Łukasza Prasołka pt. "Rolnik otwierający własną firmę może płacić niskie składki do KRUS".


  

POWIĄZANE

UE przyjmuje przepisy, które mają lepiej mierzyć wkład środowiska w gospodarkę R...

Poznaj panele SPC, które tchną nowe życie w Twoje wnętrze! Podłoga to serce każd...

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę