Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KSC nie zamierza ograniczać produkcji cukru

1 lutego 2007

Krajowa Spółka Cukrowa (KSC) nie zamierza rezygnować z limitu produkcji cukru, a wręcz przeciwnie dokupiła dodatkowy limit - ok. 38 tys. ton - poinformował PAP rzecznik KSC - Łukasz Wróblewski.

Komisja Europejska zaproponowała w poniedziałek przymusową redukcję kwot produkcji cukru w Unii Europejskiej o 12 proc., czyli 2 mln ton rocznie. Powodem tej decyzji jest zbyt małe zainteresowanie ograniczeniem produkcji. Dotychczas udało się Unii zredukować produkcję o 1,5 mln ton. Tymczasem rozłożona na cztery lata reforma zakłada ograniczenie produkcji o 6 mln ton.

W opinii wicepremiera, ministra rolnictwa Andrzeja Leppera, "reforma rynku cukru jest niekorzystna, a Polska już poniosła duże straty", gdyż w ostatnich latach zamknęła kilkanaście cukrowni, a po wejściu do UE musiała ograniczyć produkcję cukru z 2 mln ton do 1,65 mln ton rocznie. Lepper powiedział na konferencji prasowej w poniedziałek w Brukseli, że Polska nie zamierza zmniejszyć produkcji cukru.

"Nie znany wszystkich elementów, a diabeł tkwi w szczegółach" - skomentował decyzję KE rzecznik KSC. Dodał, że na początku lutego odbędzie się posiedzenie Europejskiego Związku Producentów Cukru, na którym cukrownicy zajmą stanowisko w tej sprawie.

Wróblewski zauważył, że do końca stycznia upływa termin zgłaszania rezygnacji z limitu produkcji cukru. Za dobrowolną rezygnację z produkcji tony cukru UE wypłaca teraz 730 euro rekompensaty, zaś w kolejnych latach rekompensaty będą niższe.

Według rzecznika KSC, Polska ma na tyle dobre warunki do produkcji i konkurencyjne ceny, że ani KSC, ani inne koncerny działające na terenie Polski nie są zainteresowane zmniejszaniem produkcji, a wręcz przeciwnie. Wszystkie firmy dokupiły limit, w sumie dodatkowo będzie można wyprodukować w naszym kraju 100 tys. ton cukru.

Zdaniem Wróblewskiego, redukcja produkcji cukru powinna następować najpierw w krajach, gdzie jest ona mniej opłacalna niż np. w Polsce. Ale jak zaznaczył, i te kraje obserwują rynek. Zauważył, że w ubiegłym roku wystąpił deficyt cukru, gdyż kraje takie jak Brazylia, przeznaczają ogromne ilości trzciny cukrowej na produkcję biopaliw, a nie na przetwarzanie na cukier.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę