Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Krzywdzący podatek?

5 stycznia 2016
Nawet o 500 procent mogą wzrosnąć opłaty za wywóz śmieci od przyszłego roku! - alarmuje FAKT.pl To konsekwencja wprowadzenia nowego gminnego podatku, tzw. śmieciowego. O wysokości opłat decydują teraz radni w całej Polsce. A mogą uradzić naprawdę sporo. Sam premier apeluje, by nie ustalali zbyt wysokich stawek. Czy jednak go posłuchają – wątpliwe.

Dla samorządów nowy podatek to kolejna po fotoradarach okazja na zwiększenie wpływów w kasach. Na czym polega zmiana w opłatach? W skrócie – to gmina, a nie zwykły Kowalski będzie wybierać w przetargu firmę wywożącą odpady. Ale oczywiście płacić będzie nie samorząd, a my. W dodatku w formie ustalonej kwoty podatku. Do końca grudnia gminy muszą określić tę wysokość. Mogą to zrobić w oparciu o cztery wskaźniki: liczbę osób zameldowanych w lokalu, jego powierzchnię lub od zużytej wody.

Gdańsk szaleje z opłatami

Można też – jak to robi Gdańsk – zastosować zryczałtowaną opłatę. Wówczas bez względu na to, czy chodzi o 6 osób w willi czy jedną w kawalerce, opłata będzie identyczna. I to właśnie gdańszczan czeka horror. Dziś średnio mieszkaniec płaci miesięcznie ok. 8 zł. Proponowana opłata ryczałtowa to aż 76 zł! – Ekologia kosztuje – mówi krótko Faktowi Maciej Lisicki (49 l.), zastępca prezydenta Gdańska.

UOKiK ostrzegał

Problem nowej ustawy wiele miesięcy temu zauważył Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Alarmował, że doprowadzić ona może do ograniczenia konkurencji na rynku, czyli w konsekwencji wyższych cen. Dziś firmy wywożące śmieci rywalizują cenowo. Kto zagwarantuje, że w niektórych samorządach nowe prawo nie stanie się źródłem korupcji? Kuriozum przyjętej przez rząd ustawy dostrzegł w końcu i sam Donald Tusk (55 l.), który tak skomentował rządową ustawę: „wyborcy nam tego nie wybaczą”. Dopiero to zmobilizowało parlamentarzystów, by naprędce poprawiać ustawę. Choć już w najbliższych dniach radni muszą podjąć konkretne uchwały, czas na zmiany korzystne dla ludzi jeszcze jest. Nowe prawo wejdzie w życie 1 lipca 2013 r. Poprawki przyjęte wczoraj przez senatorów zakładają możliwość różnicowania opłat m.in. ze względu na rodzaj zabudowy, a także w jednej gminie wprowadzać różne wysokości opłat. Podatek śmieciowy to niestety kolejny, po wyższym VAT, większych opłatach za przedszkola i większym podatku od użytkowania wieczystego gruntów, „prezent” od PO.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę