Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRUS organizatorem bezpłatnych badań przesiewowych słuchu u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

10 grudnia 2009

Od marca do maja 2010 roku Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu przeprowadzi na zlecenie KRUS drugą część programu badań słuchu u 7-letnich dzieci. Badania będą realizowane na obszarach wiejskich w dziewięciu województwach Polski zachodniej. Program realizowany pod kierunkiem KRUS i finansowany bez udziału środków budżetowych jest działaniem bezprecedensowym w skali międzynarodowej. Służy wczesnemu wykryciu zaburzeń słuchu u dzieci w okresie ich najbardziej dynamicznego rozwoju psychofizycznego. Umożliwia efektywne wdrożenie leczenia i rehabilitacji oraz działań profilaktycznych, które mogą złagodzić lub usunąć różnego rodzaju zaburzenia i dysfunkcje, a tym samym daje dzieciom wiejskim równe szanse rozwoju.

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, dr inż. Henryk Smolarz, zawarł porozumienie z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie dotyczące kontynuacji programu badań przesiewowych słuchu u dzieci z I klas szkół podstawowych.

W 2008 roku analogiczne badania audiometryczne zrealizowano na zlecenie Kasy w siedmiu województwach na "Ścianie Wschodniej". Objęły  ok. 97000 dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Wyniki przeanalizowane w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu potwierdziły niepokojącą skalę problemu, jakim są zaburzenia słuchu i/lub mowy wśród dzieci wiejskich. Wykryto je w różnym zakresie u co piątego dziecka, tj. u ponad 87% ogółu dzieci w wieku 7-10 lat, zamieszkałych na obszarze objętym programem.

Na uwagę zasługuje to, że unikatowy program badań słuchu cieszył się wielkim zainteresowaniem szkół i rodziców, a dzieci ze wskazaniem do specjalistycznego leczenia otrzymały kontakt do placówek medycznych na terenie ich województwa lub propozycję skorzystania z opieki medycznej i rehabilitacyjnej w placówkach Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.

W początkach 2010 r.  badaniami słuchu będą objęte dzieci w wieku wczesnoszkolnym, zamieszkałe w gminach wiejskich i małych miastach z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego, wielkopolskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego.

Program badań sfinansuje z własnych środków Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników i Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu. Realizatorem i koordynatorem programu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Osób Niesłyszących i Niedosłyszących „Człowiek-Człowiekowi”.

Warunkiem poddania dziecka badaniu jest pisemna zgoda jego rodziców/opiekunów prawnych. Stowarzyszenie SPONIN uruchomiło na swojej stronie http://www.sponin.org.pl serwis dedykowany programowi.

Pilotażowe badania słuchu to jedna z wielu form prewencyjnego oddziaływania

Kasy na ochronę zdrowia oraz bezpieczeństwo pracy i życia ludności rolniczej. Wielokierunkowe działania, zainicjowane w początkach działalności Kasy, adresowane do rolników, służą eliminowaniu przyczyn i okoliczności wypadków w gospodarstwach rolnych, upowszechnianiu zasad BHP, m.in. za sprawą Ogólnokrajowego Konkursu "Bezpieczne Gospodarstwo Rolne". Kasa organizuje liczne pokazy bezpiecznego użytkowania maszyn i narzędzi rolniczych, zachęca do wymiany osłon wałów przegubowo - teleskopowych. Nieodpłatnie szkoli rolników  i zachęca do pracy z użyciem odzieży roboczej i środkami ochrony osobistej. Sezonowo wizytuje gospodarstwa rolne w ramach akcji żniwnych oraz podczas intensywnych prac wiosennych i jesiennych. Zwraca uwagę na występujące zagrożenia w obejściu, polu i na drodze, wynikające z nieznajomości zasad BHP i wadliwego lub niezabezpieczonego sprzętu. Silnie akcentuje potrzebę zapewniania bezpieczeństwa dzieciom pomagającym rodzicom lub przebywającym w pobliżu miejsca wykonywania prac

w gospodarstwie. Inspektorzy ds. prewencji skutecznie też "angażują" dzieci i młodzież z terenów wiejskich do udziału w konkursach plastycznych KRUS, quizach i olimpiadach wiedzy o bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym.

Więcej o tych ustawowych działaniach w rocznych raportach Kasy:

 

http://www.krus.gov.pl/zadania-krus/prewencja/raporty/

 

 

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę