Kto może ubiegać się o świadczenia z KRUSU, a kto musi iść do ZUSU? Przepisy o emeryturach kapitałowych spowodowały spore zmiany w systemie ubezpieczeń rolników. W KRUS-ie możliwości są dwie. O wcześniejsze emerytury mogą ubiegać się kobiety po ukończeniu 55 lat a mężczyźni w wieku 60 lat. Trzeba jednak spełnić określone warunki.
Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS: posiadania 30 lat okresu emerytalnego w KRUS oraz zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej. Czyli sprzedaż wyzbycie się gruntów i to dotyczy świadczeniobiorcy jak i jego małżonka.
Trochę inne zasady obowiązują kiedy rolnicy nie ubiegają się o wcześniejsze świadczenia. W tym wypadku kobiety muszą mieć ukończone 60 lat a mężczyźni 65 i wystarczy 25 lat okresu składkowego w KRUS-ie.
Problem w tym, że takie same wymagania co do stażu opłacania składek w systemie rolniczym obowiązują tak zwanych „dwuzawodowców”, czyli osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, które na przemian ubezpieczały się w KRUSIE i w ZUSIE.
Maria Lewandowska, rzecznik prasowy KRUS: ubiegając się o emeryturę w wieku emerytalnym taka osoba będzie zobowiązana do ustalenia prawa do emerytury w systemie pracowniczym.
Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS: jeżeli ta emerytura zależy od stażu i tego stażu brakuje ZUS może wyliczyć staż ubezpieczeniowy jako rolnika.
Problem w tym, że emerytura pracownicza będzie niższa niż świadczenia z KRUS-u . Zdaniem organizacji rolniczych przepisy są niesprawiedliwe. Sprawa najprawdopodobniej trafi do Trybunału Konstytucyjnego.