Około 80 zwierząt egzotycznych znalazło się w rejestrach Starostwa Powiatowego i Urzędu Miejskiego w Ostrołęce. Wśród nich są węże boa, egzotyczne gatunki pająków i papug. To tylko część z egzotycznych zwierząt mieszkających wśród nas. Jak jednak sprawdzić, ile ich faktycznie jest w mieście i powiecie – nadal nie wiadomo.
Tylko do końca października można było zarejestrować egzotyczne zwierzę bez podawania źródeł pochodzenia. Obecnie każde zarejestrowane zwierzę musi mieć świadectwo CITES (jeśli zostało przywiezione z zagranicy) albo też zaświadczenie lekarza weterynarii (jeśli zwierzak urodził się w kraju). Większość „zwierząt egzotycznych”, dostępnych w sklepach zoologicznych lub na giełdach to zwierzęta chronione, nielegalnie sprowadzone do Polski. Wśród nich są żółwie stepowe mauretańskie, legwany, warany, kameleony, węże boa, pytony, krokodyle aligatory, wiele gatunków kolorowych papug oraz ryb. Jak skłonić ich właścicieli do rejestracji – nie wiadomo.
Starostwo na mocy ustawy o ochronie przyrody prowadzi rejestr
przetrzymywanych zwierząt – mówi Jadwiga Majkowska, dyrektor wydziału
rolnictwa Starostwa Powiatowego w Ostrołęce. – Zwierzę powinno być
zarejestrowane tam, gdzie przebywa. Jeśli zmieni właściciela, należy o tym
poinformować starostwo w ciągu 14 dni.
Do końca października w starostwie
tylko dwie osoby zarejestrowały ponad 70 zwierząt. Większość pochodzi z hodowli
w okolicach Goworowa. W „kolekcji” hodowcy znajdują się między innymi węże boa,
żółwie, legwany oraz około trzydziestu pająków. Druga osoba zarejestrowała...
swoje papużki.
Z miejskiego rejestru wynika, że w Ostrołęce praktycznie nie ma egzotycznych zwierząt. W Urzędzie Miejskim w Ostrołęce, w rejestrze znajdują się tylko trzy „osobniki”. Zarejestrował je właściciel, lekarz weterynarii. Na razie do urzędu nie zgłosił się żaden właściciel sklepu zoologicznego.
Kontrolą tego, czy wszystkie zwierzęta, objęte przepisami, znajdą się w rejestrze, zajmą się służby odpowiedzialne za ochronę środowiska – poinformowała nas Elżbieta Godlewska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miejskim w Ostrołęce. – Właścicielom, którzy nie przestrzegają obowiązku rejestracji, grozi kara grzywny.
Także inspekcje handlowe prowadzą podobne kontrole w sklepach
zoologicznych.
Za rejestrację zwierząt pobierana jest opłata skarbowa:
5 zł za złożenie podania, 50 groszy za każdy załącznik, a także za wydanie
zaświadczenia – 11 zł.