Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Krok w dobrym kierunku

5 stycznia 2016
Komitety Copa-Cogeca przyjęły z zadowoleniem głosowanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego w sprawie przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej.W ocenie Copa – Cogeca  szybka i pozytywna decyzja w sprawie nowej WPR i budżetu UE na lata 2014-2020 pozwoli zakończyć niepewność, w jakiej żyją rolnicy. Instrumenty nad którymi dziś głosowano zmierzają we właściwym kierunku i stanowią poprawę w stosunku do propozycji Komisji Europejskiej, ale nie idą wystarczająco daleko.

- Jesteśmy zadowoleni, że niektóre z naszych sugestii zostały wzięte pod uwagę. Cieszymy się z głosowania posłów do Parlamentu Europejskiego w sprawie uregulowania potencjału produkcyjnego wina. Z zadowoleniem przyjmujemy również wyższą elastyczność w zakresie instrumentów dalszego zazieleniania WPR. Poprawki kompromisowe dają elastyczność szczególnie jeśli chodzi o dywersyfikację upraw i trwałe użytki zielone. Tym niemniej, mamy poważne obawy co do tego, że UE będzie jedynym podmiotem ograniczającym potencjał rolnictwa w czasach, gdy pojawiają się obawy co do bezpieczeństwa żywnościowego. Przewidywany jest 70% wzrost zapotrzebowania na żywność do roku 2050, a rynki sa coraz mniej stabilne – mówi Pekka  Pesonen, sekretarz generalny Copa – Cogeca - Niektóre elementy głosowania są sprzeczne z celami WPR. Szczególnie sprzeciwiamy się transferom środków z I filaru do II WPR, zaproponowanym przez posłów. Pierwszy filar WPR stanie się jeszcze bardziej istotny niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli UE ma zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe, stabilność i zrównoważony rozwój. Obawiamy sie także, że jeżeli państwa członkowskie będą mogły przyznawać różny poziom finansowania na różne instrumenty, powstaną zakłócenia konkurencji między państwami.
Ostateczne głosowanie Parlamentu Europejskiego nad rezolucją ustawodawczą zostało w
międzyczasie przełożone do czasu, gdy będzie znana decyzja w sprawie budżetu UE. Copa – Cogeca nalega  na instytucje europejskie, by podjęły szybko pozytywną decyzje w sprawie przyszłej WPR i budżetu UE na lata 2014-2020, tak by nowa WPR mogła zostać wdrożona na czas.
-  Rolnicy obecnie przesuwają podjęcie decyzji w sprawie produkcji i inwestycji z powodu braku pewności co do WPR. Wydatki na rolnictwo stanowią mniej niż jeden 1% wszystkich wydatków publicznych. Powinny one zostać utrzymane na aktualnym poziomie do 2020 r. w celu zapewnienia rentowności sektora, co jest niezbędne ze względu na wzrastające zapotrzebowanie na żywność oraz tworzenie miejsc pracy na obszarach wiejskich UE – dodaje Pesonen.



POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę