Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRIR wnioskuje do szefa resortu rolnictwa

24 czerwca 2008
W związku ze stwierdzonymi problemami rolników dotyczącymi umów do wniosków o otrzymanie przejściowych płatności z tytułu owoców miękkich, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wnioskuje do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne odniesienie się do zaistniałej sytuacji.
- Na liście zatwierdzonej przez Agencję opublikowanej w Ogłoszeniu Ministra Rolnictwa z 30 maja 2008 roku (Dz. Urzędowy Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi nr 9  z 2008 r) znajduje się bardzo dużo firm  skupujących owoce miękkie na terenie całego kraju . Rolnicy producenci truskawek aby otrzymać pomoc zawarli umowę z tymi podmiotami, dostarczają do nich owoce z nadzieję na otrzymanie płatności. Problem pojawił się w chwili przedstawienia tych umów w Biurach Powiatowych ARiMR. W ocenie ARiMR umowy, które otrzymują rolnicy od wielu zatwierdzonych podmiotów skupowych nie spełniają warunków do otrzymania pomocy przejściowej do owoców miękkich. W ocenie rolników wskazane obecnie w procedurach ARiMR wymogi nie były jasno i precyzyjnie określone w polskich przepisach wykonawczych, na których opierali się rolnicy przy składaniu wniosków o płatności do OM Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę fakt, że rolnicy na obecnym etapie (już po podpisaniu umów i dostarczeniu owoców) z uwagi na niską siłę przetargową w zderzeniu z silnym podmiotem skupującym, nie mają możliwości wyegzekwowania od tych podmiotów umów, które spełniałyby wskazane na tym etapie wymogi Agencji  - mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych
W Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa w punkcie dotyczącym zatwierdzonych podmiotów skupujących owoce miękkie powinien być zapisany wymóg dotyczący obowiązkowego zawarcia umów przez tych skupujących z I przetwórcą. Część podmiotów skupowych ma takie umowy, ale duża ilość z tej listy skupujących na naszym terenie takich umów nie ma, a mimo to znalazła się na listach zatwierdzonych do skupu.
Szczegółowa instrukcja do wypełniania wniosku na 2008 rok też w sposób precyzyjny nie podała rolnikom do wiadomości, że mogą zawrzeć umowy z zatwierdzonym podmiotem skupującym owoce miękkie, ale tylko z takim  który ma zawarta umowę z I przetwórcą. Rolnik okazywałby wtedy do ARiMR umowę przetwarzania owoców i byłaby ona podstawą do otrzymania płatności.
- W naszej ocenie z uwagi na brak jasnych zapisów w dokumentach krajowych określających warunki zatwierdzania podmiotów skupowych i szczegółowego wypełniania wniosku o  przyznanie płatności , konieczne jest wydanie interpretacji, która uznawałaby wszystkie już zawarte umowy pomiędzy producentami owoców miękkich, a wskazanymi na liście podmiotami skupującymi, oraz jednoznacznie określała wymogi jakie powinny spełniać nowo zawierane umowy pomiędzy tymi podmiotami – dodaje prezes Szmulewicz.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę