W związku z informacjami o znacznym zmniejszaniu środków na działalność ośrodków doradztwa rolniczego zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Premiera Donalda Tuska, ministra finansów, ministra rolnictwa i rozwoju wsi oraz ministra administracji i cyfryzacji ze stanowczym protestem przeciwko kolejnym krokom ku likwidacji doradztwa rolniczego.
Poniżej prezentujemy treść tego wystąpienia
W związku z zapowiedzianymi przez Rząd ograniczeniami wydatków środków z budżetu państwa na 2013 rok będących w gestii wojewodów w cz. 85 docierają do Krajowej Rady Izb Rolniczych niepokojące informacje, że w niektórych województwach w wyniku powyższych działań zmniejszane są przez wojewodów wydatki na działalność ośrodków doradztwa rolniczego. Samorząd rolniczy zdecydowanie protestuje wobec takich działań.
Obecnie sytuacja prawna jednostek doradztwa rolniczego jest niezwykle skomplikowana, gdyż podlegając samorządowi terytorialnemu – Zarząd Województwa - środki na podstawową działalność mają zapisaną w budżecie wojewody. System doradztwa rolniczego wymagany i oceniany przez Komisję Europejską, jako niezwykle ważny element wspólnej polityki rolnej powinien funkcjonować jednolicie na terenie całego kraju i służyć rolnikom. Zdaniem samorządu rolniczego, aby zapewnić jednolitą politykę państwa wobec rolnictwa niezbędne jest usytuowanie środków przyszłorocznego budżetu państwa w gestii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Mając na uwadze przyszłość polskiego doradztwa rolniczego działającego na rzecz polskiego rolnictwa apelujemy do Pana Premiera o poparcie stanowiska samorządu rolniczego i wspieranie doradztwa rolniczego i zalecenie wojewodom aby nie obcinali środków finansowych na ODR na 2013 rok oraz podjęcie decyzji o przeniesieniu planowanych środków przeznaczonych na działalność doradztwa rolniczego do części budżetowych, których dysponentem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Oto odpowiedz ministra rolnictwa
W związku z pismem z dnia 29 sierpnia 2013 r., znak: KRIR/MR71005/2013 w sprawie wydatków na funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego uprzejmie informuję, co następuje.
Zgodnie z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. Nr z 2013 r. poz. 474) wojewódzkie jednostki doradztwa rolniczego otrzymują z budżetu państwa dotacje celowe na wykonywanie zadań z zakresu doradztwa rolniczego, w tym na wynagrodzenia dla pracowników i utrzymanie jednostek. Kwoty dotacji dla poszczególnych ośrodków doradztwa rolniczego na rok 2013 ujęte są w budżetach właściwych miejscowo wojewodów. Wojewoda jak dysponent części budżetu państwa decyduje o kwotach wydatków przeznaczonych na realizowane przez siebie zadania, w tym również na finansowanie ośrodka doradztwa rolniczego. W uchwalonym przez Radę Ministrów w dniu 20 sierpnia 2013 r. projekcie ustawy o zmianie ustawy budżetowej na rok 2013 wydatki na dotacje dla wojewódzkich ośrodków zostały zmniejszone w porównaniu do kwot zawartych w ustawie budżetowej na rok 2013 w sześciu województwach o łączną kwotę 2.929 tys. zł.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie miał wpływu na decyzje podjęte przez wojewodów zobowiązanych do wskazania oszczędności w wydatkach w związku z nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2013.
Jednocześnie uprzejmie informuję Pana Prezesa, że wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego począwszy od 2014 roku dotację celową będą otrzymywały ze środków będących w dyspozycji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
6817361
1