Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kraków czci pamięć papieża-Polaka

2 kwietnia 2006

Nie własność, a „ojcowskie serce” zostawił po sobie Jan Paweł II, i za to mu dziękujemy – mówił w homilii kard. Stanisław Dziwisz. W Sanktuarium w Łagiewnikach odbyła się msza w intencji szybkiej beatyfikacji i kanonizacji papieża-Polaka.

- Nic z tego, co posiadał, nie przysłoniło tej Jego wielkiej miłości, jaką darzył każdego człowieka - powiedział w homilii najbliższy towarzysz Jana Pawła II. Wspomniał też dzień zamachu na życie papieża jako początek drogi krzyżowej. - Cierpiał i podejmował wielkie zadania, jakie Bóg Mu zlecał w skali Kościoła i świata - mówił kardynał.

Przywołał też słowa św. Pawła: „A jeśli u was jeden drugiego kąsa i pożera, patrzcie, byście się wzajemnie nie zjedli.” - Smutne skojarzenia budzą w nas słowa apostoła w dzisiejszych czasach. Nie tak buduje się prawdziwą wolność. Jest tylko jedna droga: „Miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie” - mówił kardynał Dziwisz, przypominając słowa Jana Pawła II wygłoszone podczas pielgrzymki w 1992 roku.

Na tą wyjątkową mszę przybyło kilkanaście tysięcy osób. Były całe rodziny, grupy znajomych i wycieczki ze szkół – z całego kraju. Obecni byli także kardynałowie, biskupi i najważniejsi polscy politycy, w tym prezydent Lech Kaczyński. Nabożeństwu przewodniczył abp Józef Kowalczyk.

Sanktuarium w Łagiewnikach to miejsce szczególne dla Jana Pawła II – to właśnie papież 4 lata temu poświęcił bazylikę. Właśnie tutaj też ma powstać centrum myśli i nauki wielkiego Polaka. Sanktuarium już na długo przed rozpoczęciem mszy było zapełnione wiernymi. Wielu z nich przyznaje, że właśnie tu szczególnie mocno odczuwają obecność Jana Pawła II.

To jednak nie jest jedyny element krakowskich obchodów rocznicy śmierci papieża-Polaka. Wierni zapewne przez cały dzień będą przychodzić pod papieskie okno, pod kurią biskupią przy ulicy Franciszkańskiej 3. Będzie to też ostatni przystanek Akademickiej Drogi Krzyżowej, która o godzinie 20 ruszy sprzed kolegiaty św. Anny i przejdzie przez Rynek Główny.

Punktem kulminacyjnym będzie godzina 21.37 – wtedy to w Krakowie rozlegnie się donośny głos Dzwonu Zygmunta, a z zebranymi pod papieskim oknem połączy się za pomocą łącza satelitarnego papież Benedykt XVI. Na telebimie mają zostać przypomniane fragmenty papieskich pielgrzymek do Krakowa. Na zakończenie przemówić ma metropolita krakowski Stanisław Dziwisz.

Uroczystości odbywają się także w Wadowicach – rodzinnym mieście Jana Pawła II. Przybyli na mszę ludzie nie zmieścili się w bazylice. Oprócz wadowiczan przyjechali także pielgrzymi z innych miast, jak również przyjezdni z zagranicy. Przed popiersiem papieża wierni zapalają znicze, które układane są w kształt serca. Na ścianie kościoła wisi natomiast duże specjalne papieskie zdjęcie – z któregokolwiek miejsca rynku się na nie nie spojrzy, zawsze patrzy się Janowi Pawłowi II w oczy.

Intencja rychłej kanonizacji papieża towarzyszyła także mszy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Przewodniczył jej arcybiskup Tadeusz Gocłowski. Podobnie było w Łodzi, gdzie odprawiane zostało nabożeństwo w Bazylice Archikatedralnej.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę