MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Krajowy Program Rolno-Środowiskowy

29 października 2003

Do niedawna miarą nowoczesnego rolnictwa była wysoka wydajność hodowanych zwierząt i uprawianych roślin. Masowo stosowano sztuczne pasze i nawozy. Na fatalne efekty nie trzeba było długo czekać. Choroba wściekłych krów, afera dioksynowa, społeczeństwo alergików... Tak natura zemściła się na człowieku za zachłanną eksploatację jej dóbr. Aby zapobiec kolejnym skutkom nadprodukcji i zatrzymać, a wręcz odwrócić proces degradacji środowiska, kraje Unii Europejskiej stworzyły wspólną politykę ekologiczną. Jest to szansa dla polskiego rolnictwa, które powoli przestaje być symbolem zacofania i zaczyna być doceniane jako bliskie koncepcji rolnictwa ekologicznego.

Na pytanie, jak tę szansę mogą wykorzystać rolnicy powiatu miechowskiego, próbowali odpowiedzieć specjaliści Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Krakowie z siedzibą w Karniowicach na wczorajszym 28 bm. szkoleniu zorganizowanym przez Biuro Powiatowe w Miechowie. Pracownicy Działu Doświadczalnictwa i Kształtowania Środowiska Naturalnego MODR przedstawili cele i zadania Krajowego Programu Rolno-Środowiskowego oraz zasady uczestnictwa w nim. Celem programu jest promocja rolnictwa ekologicznego i zrównoważonego, zachowanie cennych przyrodniczo łąk i pastwisk, ochrona gleby przed erozją, chronienie lokalnych ras zwierząt i odmian roślin, utrzymanie siedlisk stanowiących ostoję dzikiej przyrody i podtrzymanie tradycji tworzenia sadów przydomowych. Rolnik decydujący się na stosowanie przyjaznych dla środowiska metod produkcji i innych zabiegów na rzecz ochrony przyrody może liczyć na sfinansowanie poniesionych w związku z tym kosztów. Aby zakwalifikować się do programu, należy złożyć odpowiedni wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Warunkiem jest posiadanie co najmniej 2 ha użytków rolnych (lub 1 ha w przypadku gospodarstw ekologicznych). Zdaniem specjalistów z MODR, większość gospodarstw rolnych w powiecie już spełnia wiele norm ekologicznych Unii, zwłaszcza w zakresie rolnictwa zrównoważonego (które polega na ograniczeniu nawozów i środków ochrony roślin).

W województwie małopolskim na podstawie decyzji samorządu wojewódzkiego powstało 9 Stref Priorytetowych. Jedna z nich obejmuje część powiatu miechowskiego. Stworzono ją, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczeń przemysłowych ze strony Śląska, zlikwidować zarastanie i dziczenie łąk i pastwisk i ochronić występujące na naszym terenie rzadko spotykane gatunki storczyków oraz chrząszczy. W strefie znalazły się trzy gminy: Miechów, Racławice i Słaboszów. Rolnicy z tych terenów mogą przystąpić do Programu już w 2004 roku.


POWIĄZANE

Troska o jakość oraz bezpieczeństwo wielu produktów z rozmaitych branż wymaga st...

Jak poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w trakcie LV Pride of Polan...

Ministerstwo Gospodarki Ukrainy zmieniło listę krajowych maszyn i urządzeń dla k...


Komentarze

Brak komentarzy
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę