Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Krajowa Spółka Cukrowa zainwestowała 30 mln zł w nowy silos

5 stycznia 2016
Krajowa Spółka Cukrowa S.A. w środę, 30 listopada 2011 roku, dokonała uroczystego otwarcia silosu na składowanie cukru w Oddziale KSC S.A. „Cukrownia Nakło”.  Silos w Nakle nad Notecią ma pojemność 50 000 ton i należy do największych obiektów tego typu nie tylko w KSC S.A., ale i w Polsce – mierzy 57,98 m wysokości i ma średnicę 45 m. Koszt budowy samego silosu oraz instalacji i towarzyszących  wyniósł 30 mln PLN.  
- Budowa silosu w Cukrowni Nakło wpisuje się w długofalową strategię rozwoju Krajowej Spółki Cukrowej. Zamierzamy inwestować i już inwestujemy w nowe technologie, modernizację i rozwój naszych cukrowni. Na ten cel przeznaczyliśmy ponad 150 mln PLN zł w roku 2010/2011. Jak przystało na największego w kraju i jednego z największych w Europie producentów cukru,  nieustannie chcemy podnosić standardy produkcji i jakości naszych produktów.  Nowy silos to jedna z wielu inwestycji spółki, które mają na celu głównie poprawę gospodarki magazynowej, zabezpieczenie środowiska naturalnego oraz wzmacnianie przewag konkurencyjnych – powiedział Marcin Kulicki, Prezes KSC S.A.
Silos w Cukrowni Nakło posadowiony jest na palach żelbetowych i żelbetowej płycie fundamentowej. Ściany komory silosu są monolityczne, obwodowo sprężane kablami i zakończone wieńcem, na którym oparta jest kopuła. Wykonane są w technologii szalowania ślizgowego.
Budowa silosu umożliwia magazynowanie cukru luzem, skutkuje obniżeniem kosztów magazynowych oraz kosztów transportu, załadunku i rozładunku cukru. Oprócz kwestii kosztowych, magazynowanie cukru w silosie gwarantuje spełnienie najwyższych standardów jakościowych wymaganych przez odbiorców cukru. Generalnym wykonawcą silosu była firma Chemadex SA.

Jest to już kolejny, po silosach w cukrowniach Krasnystaw i Dobrzelin, oddany w tym roku do użytku silos w fabrykach należących do Krajowej Spółki Cukrowej.  

Krajowa Spółka Cukrowa S.A. jest największym producentem i sprzedawcą cukru w Polsce (niemal 40-proc. udział w rynku). Funkcjonuje jako jednolity ogólnopolski koncern, w którego skład wchodzi 7 cukrowni zlokalizowanych w 5 województwach. Cukrownie te przerabiają rocznie ok. 4 mln ton buraków, dostarczanych przez ok. 17 tys. plantatorów, gospodarujących na 78 tys. hektarów.  20 września 2011 roku rozpoczął się proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Uprawnionymi do nabycia akcji Spółki są wyłącznie jej pracownicy oraz plantatorzy związani umowami kontraktacji z KSC S.A. Łącznie ok. 18 tysięcy osób.

POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę