Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Krajowa Spółka Cukrowa wyprodukowała 680 tys. ton cukru

5 stycznia 2016
Cukrownie należące do Krajowej Spółki Cukrowej skupiły w obecnym sezonie ponad 4,6 mln ton buraków cukrowych, czyli o 20 proc. więcej niż zakontraktowano. Kampania już się zakończyła; w tym czasie cukrownie wyprodukowały ponad 680 tys. ton cukru.

"Była to jedna z najbardziej udanych kampanii w ostatnich latach" - informuje spółka.
Według spółki "sprzyjające warunki pogodowe występujące nie tylko w czasie wegetacji, ale także trwania całej kampanii, sprawiły, że proces skupu przebiegał bez zakłóceń, zgodnie z ustalonymi harmonogramami, a osiągnięte wyniki produkcyjne są rekordowo wysokie".
Skup surowca w Krajowej Spółce Cukrowej rozpoczął się 21 września 2012 roku w cukrowniach "Kruszwica" i "Werbkowice". Między 22 a 26 września ub.r. do kampanii włączyły się cukrownie: Nakło, Krasnystaw, Dobrzelin, Kluczewo oraz Malbork. Średnia długość kampanii w KSC wyniosła 103 dni. Najdłużej kampania trwała w cukrowni w Kruszwicy - 115 dni. Jako ostatnia kampanię zakończyła cukrownia "Nakło" - 18 stycznia br.
Do 14 stycznia br. wszystkie cukrownie należące do KSC zakończyły skup surowca. Łącznie skupiono ponad 4,6 mln ton buraków cukrowych. Najwyższą polaryzację, czyli zawartość cukru w burakach w kampanii 2012/2013 osiągnięto w cukrowni "Kruszwica" - 17,0 proc. Średni poziom polaryzacji kupowanych buraków w tej kampanii wyniósł 16,7 proc.
Średnio z jednego hektara uzyskano 60,7 ton buraków. W porównaniu do roku ubiegłego to o 5 ton więcej. Jest to rekordowy wynik w ostatnich latach.
Krajowa Spółka Cukrowa powstała w 2003 r.; w jej skład wchodzi siedem cukrowni. Spółka ma ok. 40-proc. udział w krajowym rynku cukru. Na polskim rynku działają ponadto trzy zagraniczne koncerny cukrowe: Sudzucker, Pfeiffer & Langen oraz Nordzucker.
Limit produkcji cukru dla Polski wynosi 1 mln 405 tys. ton. Jeżeli produkcja przekroczy ten poziom, wówczas nadwyżka cukru musi być wyeksportowana poza Unię lub zużyta na cele przemysłowe.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę