Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kraje strefy euro gotowe do współpracy z greckim rządem

28 stycznia 2015
Ministrowie finansów państw strefy euro, którzy spotkali się w poniedziałek w Brukseli, deklarowali, że są gotowi do współpracy z nowym rządem w Atenach, ale nie spieszyli się z deklaracjami w sprawie restrukturyzacji zadłużenia.

Pierwsze posiedzenie szefów resortów finansów strefy euro nie przyniosło deklaracji co do warunków spłaty greckiego długu, ani tym bardziej jego częściowego umorzenia. W Brukseli nie było w poniedziałek przedstawicieli rządu Grecji, ale odbyła się pierwsza rozmowa telefoniczna między przyszłym greckim ministrem finansów a szefem eurogrupy Jeroenem Dijsselbloemem.

Już przed posiedzeniem eurogrupy zapowiadano zresztą, że nie można spodziewać się wchodzenia w szczegóły dotyczące warunków spłaty greckiego zadłużenia, lecz jedynie ogólnych deklaracji w sprawie przyszłych rozmów z Atenami.

Szef eurogrupy podkreślał na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania ministrów, że problemy Grecji nie rozwiązały się przez wyłonienie nowych władz. "Jesteśmy gotowi do pracy z nowym greckim rządem, aby utrzymać grecką gospodarkę na ścieżce wzrostu" - deklarował Dijsselbloem.

Relacjonując swoją rozmowę telefoniczną z przyszłym ministrem finansów Grecji, podkreślał, że jego rozmówca zadeklarował chęć pozostania w strefie euro i pracy w jej ramach. "To był dobry początek" - ocenił, podkreślając, że inne kwestie są cały czas otwarte. W rozmowie nie pojawiła się sprawa reform, polityki fiskalnej czy restrukturyzacji zadłużenia Grecji.

Dijsselbloem zaznaczył, że trzeba poczekać na stanowisko władz greckich w kwestiach dotyczących relacji Aten z wierzycielami. Podkreślił, że chce pracować z wszystkimi krajami strefy euro, mając na uwadze to, że wypełniają one zobowiązania, które wynikają z przynależności do niej.

Wcześniej w poniedziałek podkreślał, że Ateny muszą działać w zgodzie z przyjętymi zasadami strefy euro i porozumieniami, które zawarły. "Zawsze powtarzaliśmy, że będziemy pracować z Grekami, jeśli wypełnią zobowiązania, na które się z nami umówili. Jeśli będzie to konieczne, możemy wrócić do kwestii zdolności spłaty zadłużenia po ukończeniu piątego przeglądu, który wciąż trwa. Teraz jest na to za wcześnie" - podkreślił szef eurogrupy.

Komisarz UE ds. gospodarczych Pierre Moscovici ocenił na konferencji prasowej, że zaprzysiężenie lidera zwycięskiej SYRIZ-y Aleksisa Ciprasa na premiera to pozytywna wiadomość, bo oznacza, że rząd w Atenach będzie mógł szybko rozpocząć pracę. "Wyzwania, które stoją przed Grecją, wymagają reform" - oświadczył.

Również niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble, który wypowiadał się wcześniej, podkreślał, że Grecja powinna dotrzymać swoich zobowiązań. "Nikt do niczego Grecji nie zmusza, ale podjęte zobowiązania są aktualne" - powiedział Schaeuble dziennikarzom w Brukseli. Jego zdaniem w obecnej chwili nie ma sensu rozmawiać o redukcji długu, której żąda SYRIZA.

Z końcem lutego wygasa program pomocowy dla Grecji, w ramach którego Ateny mają jeszcze otrzymać 1,8 mld euro. Aby zapewnić sobie to finansowanie, nowe władze będą musiały wystąpić z wnioskiem o przedłużenie programu oraz dokończyć negocjacje z trojką, czyli przedstawicielami Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego.

Cipras zapowiada renegocjację rygorystycznych warunków, na jakich Grecja otrzymała pomoc międzynarodową, ratującą kraj przed bankructwem.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę