Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

KPIR wobec założeń do pakietu legislacyjnego WPR

5 stycznia 2016
Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza po zapoznaniu się z propozycją  Komisji Europejskiej  założeń do pakietu legislacyjnego  WPR 2014- 2020 wyraża swoje obawy i niepokój o  przyszłość  polskich rolników. 
              
- Samorząd rolniczy naszego regionu czynnie uczestniczy w procesie informowania  swoich  członków
o przyszłości WPR. W roku ubiegłym zorganizowaliśmy cykl konferencji poświęconych  tej problematyce z udziałem najwybitniejszych fachowców oraz eurodeputowanych, którzy zechcieli przyjąć nasze zaproszenia . Wnioski, jakie wypracowaliśmy na tych spotkaniach wykorzystane zostały w  debacie publicznej  KE oceniającej zmiany WPR po 2013 r.  Sformułowanie  naszego   stanowiska wobec przyszłości WPR poprzedzone było gruntowną i merytoryczną dyskusją samych rolników jak również przedstawicieli podmiotów i  instytucji powiązanych bezpośrednio z sektorem rolnym.  Sygnały, jakie wówczas do nas docierały z Brukseli w kwestii  proponowanych zmian WPR po 2013 roku mogły napawać optymizmem.  Deklarowano znaczące uproszczenie zasad WPR zarówno
w zakresie regulacji prawnych, jak również   wdrażania ich  do nowego systemu.  Podkreślano,  utrzymanie płatności bezpośrednich,   jako kluczowego elementu  przyszłej  WPR przy jednoczesnym odchodzeniu od krzywdzących nas kryteriów historycznych mających zastosowanie do obliczania kopert krajowych.  Mówiono o potrzebie stworzenia obiektywnych kryteriów , dających gwarancję  „bardziej” sprawiedliwego podziału środków przewidzianych na wsparcie bezpośrednie.
W zapowiedziach tych bardzo mocno podkreślano fakt stworzenia w  najbliższym czasie  porównywalnych warunków do konkurowania na wspólnym rynku produktów żywnościowych. Przyszła WPR miała być również prorozwojowa i konkurencyjna wobec rolnictwa spoza obszaru UE. Niestety,   zapowiedzi te nie znalazły odzwierciedlenia w dokumentach programowych – mówi Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko – Pomorskiej Izby Rolniczej.
W ocenie KPIR założenia do pakietu legislacyjnego WPR 2020 są dobitnym tego przykładem. Zamiast ”obiecanych”  prostych rozwiązań zrozumiałych dla rolników,  proponuje się dalsze utrudnienia wprowadzając wiele nowych elementów do płatności bezpośrednich.  Utworzenie komponentu zielonego z przeznaczeniem na jego obsługę aż 30% koperty krajowej płatności jest w naszym przekonaniu nie do zaakceptowania.
Jak podkreśla Kierzek oznaczać to będzie, że w przypadku nie spełnienia chociażby jednego z trzech   określonych przepisami  warunków z zakresu  ochrony środowiska ( dywersyfikacja kultur, zabezpieczenie ziemi pod TUZ , wydzielenie co najmniej 7% na infrastrukturę ekologiczną ) rolnik otrzyma tylko 70% przewidzianych dla niego dopłat.  Ponadto proponowana   zmiana systemu płatności z SAPS na „udoskonalony” SPS  doprowadzi do   wzrostu biurokracji  powiązanej bezpośrednio z obsługą nowych  skomplikowanych  mechanizmów oraz spowoduje  dodatkowe obciążenia administracyjne dla państwa i rolników.  
Jak zaznaczają działacze KPIR KE w dalszym ciągu  że nie zauważa problemu zróżnicowanego poziomu wsparcia dla poszczególnych krajów.  Projekt przewiduje jedynie częściowe, a w zasadzie symboliczne zmniejszenie dysproporcji w wysokościach wsparcia  pomiędzy państwami członkowskimi. Brak jest jakichkolwiek propozycji prowadzących finalnie do zrównania płatności bezpośrednich w całej UE. Wielkość przyszłych płatności nadal kształtowana będzie w oparciu o kryteria historyczne. 
 Trudno w takiej sytuacji mówić o równych warunkach do konkurowania na wspólnym rynku.  Polscy rolnicy dostatecznie długo i  w sposób świadomy znosili nierówne i niesprawiedliwe dla nas warunki prowadzenia działalności rolniczej na europejskim rynku produkcji  żywności, licząc na to, że nowa przyszła WPR to zmieni.  Po latach ciężkiej pracy,  zaciskania pasa
 i wielu wyrzeczeń okazuje się, że jesteśmy w punkcie wyjścia – dodaje prezes KPIR

Dlatego też Kujawsko – Pomorska Izba Rolnicza oczekuje od ministra rolnictwa i rozwoju Wsi Marka Sawickiego  zdecydowanych a zarazem skutecznych działań w procesie uzgadniania zasad przyszłej WPR. Jednocześnie deklaruje, że  na każdym etapie negocjacji i uzgodnień prowadzących do poprawy warunków uczestnictwa  polskich rolników na wspólnym rynku,   może resort rolnictwa  liczyć na poparcie samorządu rolniczego regionu Kujawsko-Pomorskiego.  

POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę