Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Kościelne święto mediów

20 września 2004

Media, te najważniejsze, publiczne, odgrywają szczególną rolę w dzisiejszej Polsce. Czasem znacznie większą niż szkoła, dom, Kościół – powiedział przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. środków społecznego przekazu abp Sławoj Leszek Głódź z okazji obchodzonego w niedzielę przez Kościół w Polsce 38. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu.

Abp Głódź zaapelował do dziennikarzy, by przywiązywali wielką wagę do przekazywanego słowa, ponieważ słowo „pozwala nam nawiązać więź z drugim człowiekiem”

Media zawładnęły kulturą czasu wolnego, kształtują świadomość, wyobraźnię, poglądy. Odgrywają także wielką rolę, szczególnie w ostatnim czasie, w wymiarze życia politycznego i społecznego. Ma to związek z dostrzegalnym kryzysem państwa i jego struktur. Także z kryzysem parlamentaryzmu. Z sytuacją, kiedy grupy władzy – w szerokim zakresie – nie potrafią sprostać wymaganiom czasu, obnażając swoją słabość, również w wymiarze etyki – mówił arcybiskup w katedrze polowej WP podczas niedzielnej mszy.

Jego zdaniem, media nie tylko tropią różne drastyczne sytuacje naszego życia politycznego. Media mają także szczególny przywilej. Potrafią wydawać wyroki przed osądzeniem sprawy. Nadawać stosowny ton incydentowi, jakiemuś fragmentowi rzeczywistości. To one decydują, czy temat zostanie zreferowany obiektywnie, czy ujmie się go w tonie informacyjnej ekspresji, krzykliwych epitetów, rewolwerowych tytułów – podkreślił arcybiskup.

Abp Głódź zaapelował do dziennikarzy, by przywiązywali wielką wagę do przekazywanego słowa, ponieważ słowo „pozwala nam nawiązać więź z drugim człowiekiem”.

Papież apeluje, by media upowszechniały wartości humanistyczne i rodzinne, stały się źródłem inspiracji w trudzie budowania wspólnoty życia i miłości, wpajania młodzieży zdrowych wartości moralnych

Nawiązując do hasła papieskiego orędzia na światowy dzień środków przekazu „Media w rodzinie – ryzyko i bogactwo”, Głódź przypomniał, że Ojciec Święty zachęca do inicjatyw służących eliminacji zagrożeń płynących dla rodziny ze strony mediów, tak by potężne środki przekazu stały się źródłem treści, które nie deprecjonują, lecz wzbogacają człowieka.

Papież apeluje, by media upowszechniały wartości humanistyczne i rodzinne, stały się źródłem inspiracji w trudzie budowania wspólnoty życia i miłości, wpajania młodzieży zdrowych wartości moralnych, krzewienia kultury solidarności, wolności i pokoju – przypomniał arcybiskup.

Kościół w Polsce obchodzi światowy dzień środków społecznego przekazu w trzecią niedzielę września. Kościół na świecie obchodzi go w pierwszą niedzielę maja, jednak termin ten nie jest obowiązujący dla kościołów lokalnych.


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa. Coraz większe znaczenie w tym...

W Polsce występuje ponad 470 gatunków pszczół, a na świecie ich liczba przekracz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę