W dniu 25 września 2008 roku weszła w życie nowelizacja Ustawy Prawo Spółdzielcze. W wyniku nowelizacji ustawy, spółdzielnie w celu organizowania się w grupy producentów rolnych. Do chwili obecnej , przy małej liczbie chętnych do założenia grupy – od 5 do 9 producentów , jedyną formą prawna , która mogli wykorzystać producenci rolni do organizowania się była spółka.
- Krajowa Rada Spółdzielcza jako instytucja bardzo mocno zaangażowana w proces gospodarczego organizowania się rolników, co jest obecnie najsłabszą strona polskiego rolnictwa dostrzega w tej zmianie szansę na przyspieszenie procesu organizowania się rolników w formie spółdzielni . W krajach Unii Europejskiej spółdzielnie postrzegane są jako najbardziej przyjazna forma działania rolników rynku. Mamy nadzieje, że zmiana ta, zdecydowanie przyspieszy powstawanie spółdzielni branżowych, które z czasem przejma rolę głównego organizatora rynku rolnego w Polsce.
Założenie spółdzielni nie jest procesem prostym. Pomijając konieczność przekonania do prowadzenia wspólnej firmy, obecnie co najmniej 5 producentów , potrzebna jest również znajomość prawa spółdzielczego i zasad prowadzenia działalności gospodarczej. Podjęcie decyzji o założeniu spółdzielni powinno być poprzedzone dokonaniem analizy funkcjonowania na rynku. W przypadku grup producentów rolnych, które organizują się przede wszystkim w celu prowadzenia wspólnej sprzedaży wyprodukowanych w gospodarstwach członków produktów rolnych oraz wspólnego zaopatrywania się w środki do produkcji rolnej, korzyści z założenia spółdzielni są bezsporne. Dodatkowe korzyści, wsparcie otrzyma spółdzielnia po zarejestrowaniu się w urzędzie marszałkowskim jako grupa producentów rolnych – mówi Alfred Domagalski, prezes zarządu Krajowej Rady Spółdzielczej- w celu pomocy wszystkim instytucjom, które zaangażowane są w pomoc rolnikom w organizowaniu się Krajowa Rada Spółdzielcza opracowała ,,Instrukcje zakładania spółdzielni jako grupy producentów rolnych’’. Jesteśmy również gotowi do udzielania wszelkiej niezbędnej pomocy w zakładaniu spółdzielni. W procesie zakładania spółdzielni pomocy merytorycznej ( doradztwa, instruktażu, pomocy w przeprowadzeniu zebrania założycielskiego) mogą udzielić również istniejące spółdzielnie. O pomoc można zwróci się również do najbliższych rolniczych związków spółdzielczych.
,,Instrukcja zakładania spółdzielni jako grupy producentów rolnych’’ dostępna jest na stronie internetowej Krajowej Rady spółdzielczej www.krs.com.pl