europejskie forum rolników 2025

Korzystna sytuacja przemysłu mleczarskiego

3 grudnia 2015
Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w pierwszej połowie roku sytuacja finansowa przemysłu mleczarskiego była nadal dość korzystna. Poprawiła się koniunktura na rynku wewnętrznym, wzrosła też wymiana handlowa z zagranicą. Jednak rosyjskie embargo może spowodować wyhamowanie dynamiki wzrostu eksportu.
Według informacji Ministerstwa Finansów (za MRiRW) w pierwszych sześciu miesiącach br. wartość sprzedaży polskich przetworów mleczarskich na rynki zagraniczne wyniosła 973,6 mln euro, czyli była o prawie 24 proc. wyższa niż przed rokiem. W przeliczaniu na polską walutę eksport zwiększył się o 25 proc., do 4072,9 mln zł.
Powyższe ożywienie to w głównej mierze efekt większych dostaw artykułów mlecznych na rynki pozaunijne, w tym przede wszystkim krajów Afryki Północnej, Chin, Azji Południowo-Wschodniej oraz, szczególnie w pierwszych miesiącach br., Rosji. W pierewszym półroczu sprzedaż na rynku trzecie (pozaunijne) wzrosła o ponad 110 proc., do 289,6 mln euro.
Nadal jednak naszym czołowym partnerem handlowym pozostają kraje UE-28, choć ich znaczenie stopniowo maleje. W tym roku kraje Wspólnoty miały 62-proc. udział w całkowitej wartości eksportu mlecznego wobec 74 proc. w 2013 roku. W okresie styczeń-czerwiec br. wywóz na ten rynek zwiększył się o zaledwie 3 proc., do 608,6 mln euro.
Dla porównania, w tym samym czasie w przypadku Algierii odnotowano 17-krotny (do 87,5 mln euro) przyrost wartości wywozu mleka w proszku (ponad 14-krotny w odniesieniu do wolumenu).
Jeżeli chodzi o strukturę towarową, to dość istotnie zmieniły się ubiegłoroczne dynamiki wzrostu, co jest związane z geografią wywozu. W 2013 r. rósł przede wszystkim eksport serów do Rosji, w tym roku rozwija się wymiana handlowa z Afryką Północną i Azją, a co za tym idzie zwiększa się wolumen wywozu mleka w proszku. W pierwszym półroczu był on prawie 74 proc. wyższy wobec analogicznego okresu ubiegłego roku, i wyniósł 94,0 tys. ton. Nadal wysokie ceny tego produktu na rynkach światowych (mimo ich spadku notowanego od początku br.) spowodowały, że wzrost wartości był jeszcze silniejszy i sięgnął 108 proc. w relacji rocznej (do 262,7 mln euro).
W pierwszej połowie br. Polska zwiększyła także eksport mleka płynnego i śmietany - o ponad 18 proc. do 163,0 tys. ton. Głównym odbiorcą w tym przypadku są pozostałe kraje UE-28, gdzie trafia ponad 95 proc. tych przetworów.
Obniżył się natomiast wolumen sprzedaży zagranicznej artykułów typy maślanka, jogurty.
- Biorąc pod uwagę nałożone przez Rosję embargo na import przetworów mleczarskich, oraz jej duże znaczenie, jako partnera handlowego tak dla Polski, jak i całej Wspólnoty (w pierwszym półroczu br. udział Rosji w polskim eksporcie mlecznym sięgnął 8 proc.), oczekujemy, że w drugim półroczu dynamiki wzrostu eksportu znacznie osłabną. Niewątpliwie w najbliższych miesiącach motorem rozwoju sprzedaży zagranicznej będzie mleko w proszku



POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę