Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kontrola soków, czyli sok bez cukru z... cukrem

5 stycznia 2016
Prawie 3/4 partii soków zbadanych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych miało złe oznakowania - wynika z informacji o wynikach kontroli, przekazanej w poniedziałek PAP. Informowano na przykład, że sok został wyprodukowany "bez dodatku cukru", umieszczając jednocześnie cukier w składzie surowcowym produktu.

Kontrolę jakości handlowej soków i nektarów, z uwzględnieniem artykułów pochodzących z przetwórni ekologicznych, przeprowadziły w II kwartale br. wojewódzkie inspektoraty Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w: Bydgoszczy, Gdańsku, Kielcach, Krakowie, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie.

Najgorzej wypadła kontrola oznakowania. Wymagań nie spełniało 58 partii (74 proc. zbadanych). Niezgodnie z przepisami oznakowane były wszystkie skontrolowane artykuły ekologiczne (17 partii produktów).

Nieprawidłowości polegały na przykład na podaniu niezgodnej z przepisami nazwy produktu. Na etykiecie używano także określenia "świeży", podczas gdy sok został wyprodukowany z produktów poddanych pasteryzacji i mrożeniu. Informowano, że sok został wyprodukowany "bez dodatku cukru", umieszczając jednocześnie cukier w składzie surowcowym produktu. Na etykiecie można też było przeczytać, że sok był "tłoczony tradycyjną metodą", tymczasem faktycznie powstał z zagęszczonego soku owocowego.

Kontrolerzy sprawdzali partie m.in. soku jabłkowego i soku z owoców cytrusowych oraz nektaru jabłkowego i nektaru z owoców cytrusowych. Chodziło o to, czy ich jakość jest zgodna z wymaganiami określonymi w przepisach oraz deklaracją producenta. Badanie odbyło się w 21 firmach, w tym w 3 przetwórniach ekologicznych. W sumie sprawdzono 42 partie soków.

Nie było zastrzeżeń co do smaku, zapachu, wyglądu, barwy czy konsystencji produktów. Kontrolerzy mieli natomiast uwagi dotyczące składu - w 3 partiach soku jabłkowego (7 proc. wszystkich kontrolowanych partii). Nie było nieprawidłowości, jeśli chodzi o kontrolowane partie soków ekologicznych.

Wojewódzkie inspektoraty JHARS wydały 7 decyzji administracyjnych, w tym 4 nakazujące zmianę oznakowania i 2 decyzje o nałożeniu kary pieniężnej w wysokości 1000 zł za złe znakowanie.

W porównaniu z poprzednimi kontrolami soków i nektarów, zastrzeżeń Inspekcji było tym razem więcej. W 2007 r. nieprawidłowo oznakowanych było 20 proc. badanych partii tych produktów, w 2008 - 33 proc., a w 2009 r. 19 proc.

Bardzo zróżnicowany asortyment soków i nektarów na rynku powoduje, że producenci szukają sposobu na zwrócenie uwagi konsumentów, nie trzymając się zasad prawidłowego znakowania produktów - poinformowała rzecznik Inspekcji Julita Dąbrowska.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę