Kontakt z pestycydami w trakcie ciąży grozi problemami z uwagą w późniejszym życiu dziecka
27 sierpnia 2010
Dzieci narażone na działanie pestycydów fosfoorganicznych w łonie mamy mają podwyższone ryzyko zachorowania na zaburzenia uwagi kiedy podrosną - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Environmental Health Perspectives".
Autorzy pracy odkryli, że im wyższy jest poziom metabolitów fosfoorganicznych w organizmie ciężarnych mam tym większe ryzyko problemów z nauką i uwagą u urodzonych przez nie dzieci (5-latków, zwłaszcza chłopców). Już we wcześniejszych badaniach łączono narażenie dzieci w wieku szkolnym na kontakt z pestycydami z ryzykiem wystąpienia objawów nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Najnowsze badania dowodzą, że pestycydy fosfoorganiczne wpływają na rozwój układu nerwowego dzieci, zwłaszcza w życiu płodowym.
Badaniem objęto ponad 300 dzieci mam pochodzących z terenów rolniczych, co wiązało się z wyższym od średniego, narażeniem na działanie pestycydów. Niemniej jednak, jak podkreślają autorzy badań pestycydy są powszechnie używane w rolnictwie i obecne w jedzeniu, tak więc wyniki pracy są ostrzeżeniem dla wszystkich, zwłaszcza ciężarnych
mam. Naukowcy radzą ciężarnym dokładne mycie owoców i warzyw przed jedzeniem.
Pestycydy fosfoorganiczne zaburzają działanie neuroprzekaźników, zwłaszcza acetylocholiny, która odgrywa kluczową rolę w procesach uwagi i pamięci krótkotrwałej, roboczej. Naukowcy odkryli też, że dzieci z obniżonym poziomem enzymu rozkładającego toksyczne metabolity pestycydów mają opóźnienia w rozwoju układu nerwowego, a także że ludzie posiadający jeden z wariantów genu kodującego ten enzym są bardziej podatni na toksyczne działanie pestycydów fosfoogranicznych.