Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kontakt z pestycydami w trakcie ciąży grozi problemami z uwagą w późniejszym życiu dziecka

27 sierpnia 2010
Dzieci narażone na działanie pestycydów fosfoorganicznych w łonie mamy  mają podwyższone ryzyko zachorowania na zaburzenia uwagi kiedy  podrosną - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "Environmental  Health Perspectives".
Autorzy pracy odkryli, że im wyższy jest poziom metabolitów  fosfoorganicznych w organizmie ciężarnych mam tym większe ryzyko  problemów z nauką i uwagą u urodzonych przez nie dzieci (5-latków,  zwłaszcza chłopców). Już we wcześniejszych badaniach łączono narażenie  dzieci w wieku szkolnym na kontakt z pestycydami z ryzykiem  wystąpienia objawów nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD). Najnowsze  badania dowodzą, że pestycydy fosfoorganiczne wpływają na rozwój  układu nerwowego dzieci, zwłaszcza w życiu płodowym.
Badaniem objęto ponad 300 dzieci mam pochodzących z terenów  rolniczych, co wiązało się z wyższym od średniego, narażeniem na działanie pestycydów. Niemniej jednak, jak podkreślają autorzy badań  pestycydy są powszechnie używane w rolnictwie i obecne w jedzeniu, tak  więc wyniki pracy są ostrzeżeniem dla wszystkich, zwłaszcza ciężarnych  
mam. Naukowcy radzą ciężarnym dokładne mycie owoców i warzyw przed jedzeniem.
Pestycydy fosfoorganiczne zaburzają działanie neuroprzekaźników,  zwłaszcza acetylocholiny, która odgrywa kluczową rolę w procesach  uwagi i pamięci krótkotrwałej, roboczej. Naukowcy odkryli też, że  dzieci z obniżonym poziomem enzymu rozkładającego toksyczne metabolity pestycydów mają opóźnienia w rozwoju układu nerwowego, a także że  ludzie posiadający jeden z wariantów genu kodującego ten enzym są  bardziej podatni na toksyczne działanie pestycydów fosfoogranicznych.   


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę