Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konsolidacja

21 maja 2010
Sytuacja wśród przetwórców żywności poprawia się, a wraz z nią chęć przedsiębiorców do konsolidacji. W przemyśle spożywczym najbardziej rozdrobnione jest branża mleczarska oraz mięsna. A to bardzo utrudnia życie, zwłaszcza w kontaktach z wciąż rosnącymi w siłę sieciami handlowymi.

Rozdrobnienie jest wciąż największym grzechem polskich producentów żywności. Choć nie dotyczy on wszystkich.

Andrzej Gantner- Polsak Federacja Producentów Żywności: branża mleczarska czy mięsna wykazują takie wielkie rozdrobnienia. Są branże, które wykazują całkowitą koncentrację. Chociażby branża produkująca koncentratów spożywczych.

W przypadku rynku mleka o łączeniach się mówiło saię od lat, zawsze wtedy, gdy sytuacja całej branży nie była za wesoła. Teraz po raz kolejny wróciła do normy i każdy chce, aby wszystko było po staremu.

Jadwiga Seramk-Bulge - IERGŻ: każda poprawa na rynku mleka skutkuje tym, że zarządy mleczarni wycofują się z wcześniejszych deklaracji dążenia do koncentracji-konsolidacji. Każda z nich łudzi się, że sama sobie poradzi na zmieniającym się rynku.

To złudna nadzieja mówią ekonomiści, którzy podkreślają, że łączenie się w większe przedsiębiorstwa daje duże korzyści. Zwłaszcza w negocjacjach z sieciami handlowymi, które są coraz silniejsze właśnie dzięki fuzjom. Taką sytuację jak połączenie się spółdzielni z Radzynia Podlaskiego z mleczarnią w Elblągu są obecnie rzadkością. Zwłaszcza, że fuzja dotyczy dwóch stabilnych finansowo firm.

Edward Bajko „Spomlek”–Radzyń Podlaski: to wynika z chęci obu stron, a nie z takiego powodu, że jak to bywa najczęściej słabsza, czy mniejsza spółdzielnia jest do tego zmuszona złą sytuacją ekonomiczną. To nie jest ten przypadek.

Z problemem rozdrobnienia boryka się również branża mięsna. Wystarczy powiedzieć, że w kraju działa dziś około 800 ubojni. Przekonanie, że ten stan będzie trwał wiecznie jest błędem. Bo rynku pojawił duży gracz. Uruchomienie w Kutnie dużej ubojni przez włoskiego inwestora może już niedługo dużo zmienić.

Witold Choiński Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: firmy mniejsze funkcjonujące już na rynku w Polsce będą miały już trudną walkę konkurencyjną z firmami tego typu.

A sytuację najlepiej ilustruje ranking największych koncernów mleczarskich w Europie. W Pierwszej dwudziestce nie ma ani jednej firmy z Polski. Podobnie jak w przemyśle mięsnym.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę