Trzecią edycję konkursu "Złotnicka Premium" na najlepsze wyroby z wieprzowiny złotnickiej rozstrzygnięto w poniedziałek w Poznaniu w trakcie Targów Smaki Regionów. Konkurs ma zachęcić producentów do hodowli i tuczu świń tej rodzimej rasy.
Do oceny zgłoszono wyroby przygotowane przez producentów z całej Polski. Nagrodą, poza pucharami i dyplomami, jest też prawo do korzystania i umieszczania na nagrodzonych wyrobach oznaczenia "Złotnicka Premium".
Nagrody wręczano w kategoriach: wyrób surowy długodojrzewający, wędzonki gotowane lub parzone, kiełbasy trwałe i półtrwałe, a także półprodukty i dania trwałe z mięsa świeżego. Jury najwyżej oceniło karczek złotnicki długodojrzewający, schab wędzony złotnicki, szynkę złotnicką gotowaną, kabanos złotnicki tradycyjny, pasztet oraz panierowane chrusty złotnickie z żurawiną.
"Sekret smaku tych wyrobów tkwi w tym, że świnia złotnicka jest karmiona innymi paszami niż te wysokobiałkowe, stosowane przy tuczu intensywnym. Czas tuczu wynosi co najmniej 9 miesięcy. Mięso ma inny smak, nadaje się na wszelkie potrawy mięsne - zwłaszcza serwowane w gastronomii, oraz na wyroby długodojrzewające, które są bardziej kruche, bardziej soczyste i bardziej smakowite, niż normalne wyroby z tuczu przemysłowego" - powiedział PAP prof. Włodzimierz Dolata z Instytutu Technologii Mięsa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Konkurs organizuje wielkopolski samorząd. Jak powiedział PAP Krzysztof Grabowski z zarządu województwa wielkopolskiego, celem konkursu jest zachęcenie firm branży mięsnej do produkcji wyrobów w oparciu o wieprzowinę złotnicką, oraz wsparcie rozwoju hodowli i tuczu świń odmian rasy złotnickiej, jako alternatywy dla tuczu masowego. Podkreślił, że odmiany tej rasy zostały wyhodowane w Wielkopolsce i należą do nielicznych już ras rodzimych utrzymywanych w kraju.
Według jednego z laureatów konkursu Stefana Słocińskiego z Bukowca koło Nowego Tomyśla (Wielkopolskie), najlepszą promocją dla wyrobów ze świni złotnickiej jest ich degustacja. Wyroby ze złotnickiej produkuje od ponad 10 lat.
"Świadomość konsumentów dotycząca walorów smakowych produktów ze złotnickiej rośnie, wielu z nich wciąż jednak trzeba poczęstować, by przekonali się, że to zupełnie inne wyroby. Żeby produkować tradycyjne produkty i wyroby, takie jak nasi pradziadowie, trzeba dysponować odpowiednim surowcem wyjściowym. Takim surowcem są właśnie nasze rodzime rasy świń" - powiedział.
Świnia złotnicka występuje w dwóch odmianach - pstra i biała; hodowana jest w całym kraju, ale głównie w Wielkopolsce; pogłowie obu ras to po około tysiąca loch. Według szacunków, w Polsce jest ok. 80 producentów świń złotnickich.
5610799
1