MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Konina w prawie 5 procentach zbadanej wołowiny

3 grudnia 2015
FAMMU/FAPA podała, ze - jak wynika z przedstawionego 16 kwietnia raportu Komisji Europejskiej, spośród 4144 badań mięsa wołowego przeprowadzonych w całej UE, w 193 przypadkach stwierdzono obecność koniny (udział na poziomie 4,66 proc.). Najwięcej przypadków koniny w wołowinie wykryto we Francji (47 wyników pozytywnych), w Grecji (36) oraz w Niemczech (29). W Polsce stwierdzono 5 przypadków.

W połowie lutego br. kraje UE poparły propozycję Komisji Europejskiej, by przeprowadzić testy przetworzonych produktów mięsnych, w tym badania DNA na obecność koniny w wyrobach oznakowanych, jako wołowe oraz sprawdzenie ewentualnej obecności farmaceutyku o nazwie fenylobutazon w koninie. Była to odpowiedź Unii na skandal związany z wprowadzeniem do obrotu koniny, jako mięsa wołowego w niektórych krajach UE.

Program został w 75 proc. sfinansowany przez Komisję Europejską. Lek weterynaryjny pod nazwą fenylobutazon jest powszechnie stosowany w hodowli koni sportowych. Unia uznała go za groźny dla zdrowia ludzi, zakazując stosowania w hodowli zwierząt, których mięso kierowane jest do konsumpcji przez ludzi. We wszystkich państwach członkowskich przeprowadzone zostało 7 259 testów, z czego 4144 na obecność końskiego DNA w wołowinie i 3115 na obecność fenylobutazonu w końskich tuszach.

Ślady fenylobutazonu wykazało 16 testów (udział na poziomie 0,51 proc.). Na 3115 przeprowadzonych testów pod kontem śladów fenylobutazonu, najwięcej pozytywnych wyników (14) stwierdzono w Wielkiej Brytanii. Nie jest to jednak zaskoczenie, biorąc pod uwagę, że Brytyjczycy przeprowadzają testy na mięsie każdego ubitego konia od lutego br.

Oznacza to tym samym, że testami na Wyspach zostało objętych więcej zwierząt niż w innych krajach Wspólnoty. Ponadto Komisja Europejska poinformowała, że wykonano dodatkowo 7951 testów na obecność koniny w mięsie wołowym. Przeprowadzili je producenci, przetwórcy i dystrybutorzy żywności. W 110 przypadkach (udział na poziomie 1,38 proc.) stwierdzono obecność DNA mięsa końskiego. W sprawie fenylobutazonu KE uspokaja, że nie stanowi on zagrożenia dla konsumentów (małe prawdopodobieństwo objawów toksycznych).

Na 19 kwietnia br. planowane jest spotkanie przedstawicieli państw członkowskich i Komisji Europejskiej w celu przedyskutowania, czy program kontroli obecności mięsa końskiego w wołowinie, który ma identyfikować oszustwa i odbudować zaufanie konsumentów, powinien zostać przedłużony. Komisja Europejska chce zaproponować, aby we wszystkich krajach UE obowiązywały takie same kary za fałszowanie mięsa.



POWIĄZANE

Ratunkiem dla rynku pracy wzrost zatrudnienia cudzoziemców Do 2035 roku liczba o...

Znani eksperci nie mają żadnych złudzeń. 2024 rok pod względem podatków wyglądał...

Transport, logistyka i motoryzacja będą powiększać zespoły – 4 na 10 firm chce z...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę