MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Konieczne są szybkie działania

5 grudnia 2014
Poniżej prezentujemy stanowisko Zarządu Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w sprawie dramatycznej sytuacji na rynku mięsa wieprzowego z dnia 3 grudnia 2014 roku.
 
Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza żąda podjęcia szybkich działań ze strony administracji rządowej kraju, które ustabilizowałyby dramatyczną sytuację na rynku mięsa wieprzowego.
Samorząd Rolniczy Warmii i Mazur wielokrotnie sygnalizował o stale pogarszającej się sytuacji na rynku trzody chlewnej. Pisma w tej sprawie kierowane były nie tylko do samorządowych i rządowych władz województwa warmińsko-mazurskiego, ale także do parlamentarzystów z Warmii i Mazur, przedstawicieli związków i organizacji rolniczych oraz do mediów.
Nie zostało zrobione nic, by zapobiec obecnej katastrofalnej sytuacji producentów rolnych. Od 2008 roku, na skutek wzrostu cen zbóż, produkcja wieprzowiny znacząco spadła, powodując ujemny bilans w handlu produktów wieprzowych. Względna stabilizacja cen żywca załamała się na początku 2014 roku po wykryciu na terenie naszego kraju przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), co stało się przyczyną wprowadzenia przez Federację Rosyjską embarga na niektóre produkty żywnościowe z Polski. W wyniku tego ceny skupu żywca wieprzowego osiągnęły poziom cen nie pozwalający nawet na pokrycie kosztów chowu zwierząt. W takiej sytuacji wiele gospodarstw rolnych nastawionych na produkcję trzody chlewnej utraciło (dotychczas słabą) płynność finansową i w większości przypadków niemożliwe stało się utrzymanie bieżącej produkcji. Likwidacja tak wielu gospodarstw towarowych z pewnością negatywnie wpłynie także na przemysł mięsny.
Należy pamiętać, że większość towarowych gospodarstw rolnych, które obecnie odczuwają negatywne skutki embarga, poczyniło w ostatnich latach znaczne inwestycje modernizacyjne i w związku z tym, ciążą na nich duże zobowiązania kredytowe. Obecnie producenci trzody chlewnej zostali pozostawieni sami sobie. Bez szybkiej i celowej interwencji ze strony państwa, katastrofa na rynku mięsa wieprzowego jest nieunikniona. Pomoc musi być wielopłaszczyznowa. Zdaniem Samorządu Rolniczego Warmii i Mazur niezbędne są szybkie i konkretne działania Rządu mające na celu udzielenie finansowego wsparcia polskim producentom rolnym. Najbardziej oczekiwane instrumenty pomocowe to:
natychmiastowe uruchomienie rekompensat adekwatnych do strat poniesionych przez producentów rolnych spowodowanych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską oraz wystąpieniem choroby ASF,
niezwłoczne uruchomienie skupu na potrzeby rezerw materiałowych na obszarze całego kraju,
szybkie wprowadzenie instrumentów umożliwiających przesunięcie spłat kredytów udzielanych przez banki z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz kredytów uzupełniających zaciągniętych na realizację projektów finansowanych ze środków unijnych,
umożliwienie prolongaty zobowiązań wobec Agencji Nieruchomości Rolnych z tytułu zakupu lub dzierżawy nieruchomości rolnych,
zwiększenie przyznanego limitu litrów na hektar tzw. paliwa rolniczego,
przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich.
Ponawiamy także apel o zmniejszenie populacji dzików, które przyczyniają się do przenoszenia choroby ASF. Kraje sąsiadujące z Polską, takie jak Litwa i Białoruś, po wykryciu na swoim terenie przypadków afrykańskiego pomoru świń, niezwłocznie podjęły radykalne działania redukcji tych zwierząt ze szczególnym uwzględnieniem terenów graniczących z Litwą i Białorusią. Polska administracja nie podjęła adekwatnych działań pomimo licznych sygnałów ze strony środowiska rolniczego.
 
Jan Heichel
Prezes Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę