Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konieczne są natychmiastowe działania

3 grudnia 2015
Copa-Cogeca na posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin wezwie Komisję Europejską i państwa członkowskie do bezzwłocznego przyjęcia środków blokujących importy cytrusów z RPA, aby nie dopuścić do pojawienia się plamistości czarnej w UE

Copa-Cogeca wysłała już pismo do komisarza Tonia Borga, wzywając go do podjęcia działań mających na celu zatrzymanie importów owoców cytrusowych zakażonych plamistością czarną z RPA w 2014 r. i do przestrzegania zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) z lutego.
W swoim sprawozdaniu EFSA potwierdziła, iż ryzyko, że zakażone owoce cytrusowe z RPA trafią do UE jest poważne. Na chwilę obecną choroba ta nie występuje w UE, może jednak łatwo pojawić się wraz ze sprowadzonymi owocami.

- Komisja Europejska w marcu przedstawiła propozycję wzmocnienia kontroli importów owoców trafiających do UE z RPA. I mimo iż stanowi ona krok we właściwym kierunku, należy ją udoskonalić, tak by była spójna ze sprawozdaniem EFSA – mówi Pekka Pesonen, sekretarz generalny Copa Cogeca

Wniosek wzmacnia kontrole zapobiegające wprowadzeniu Guignardia citricarpa do UE, zgodnie z dyrektywą 2000/29/ WE i ma na celu ochronę europejskich producentów cytrusów przed plamistością czarną.

 Liczba przypadków wykrytych w 2013 r. ukazuje, że organy właściwe RPA nie są w stanie przeprowadzić skutecznych kontroli fitosanitarnych. Dlatego też Copa-Cogeca niepokoi się, że zaproponowany system kontroli nie będzie odpowiednio działał. Copa- Cogeca żałuje również, że przetwórstwo owoców, które stanowi 10% importów, nie zostało objęte tymi dodatkowymi instrumentami. Jak podkreśla Pesonen odstępstwo to może doprowadzić do rozprzestrzenienia się szkodników w UE, co jest niedopuszczalne w świetle najnowszego sprawozdania EFSA.

Dlatego też Copa-Cogeca na przyszłotygodniowym posiedzeniu Stałego Komitetu ds. Zdrowia Roślin zaapeluje do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o podjęcie natychmiastowych działań blokujących importy cytrusów z RPA.
Copa – Cogeca  żąda  instrumentów na rok 2014, gdyż sezon importowy rozpoczyna się w marcu. W ubiegłym sezonie ryzyko zakażenia było poważne.  Dlatego nie może powtórzyć się sytuacja  z zeszłego roku.


POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę