W związku z ogromnymi szkodami wyrządzanymi przez dziki w uprawach rolnych oraz dalszym zagrożeniem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń u dzików Minister Środowiska wystąpił do Dyrektora Lasów Państwowych oraz Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego o spowodowanie maksymalnego podwyższenia rocznych planów pozyskania dzików na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem obwodów łowieckich na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego.
Poniżej prezentujemy treść pisma Ministra Środowiska:
W związku ze zbliżającym się terminem opiniowania, składania i zatwierdzania rocznych planów łowieckich na rok gospodarczy 2015/16, uprzejmie proszę o spowodowanie maksymalnego podwyższenia rocznych planów pozyskania dzików na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem obwodów łowieckich na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego w jego części wschodniej. Uzasadnieniem powyższej decyzji jest nadal utrzymujące się zagrożenie afrykańskim pomorem świń wśród dzików oraz nadmiernymi szkodami w uprawach i płodach rolnych wyrządzanymi przede wszystkim przez dziki oraz jeleniowate. Sytuacja wymaga zdecydowanego działanie przez podniesienie planu pozyskania dzików co najmniej o 30% , a jeleniowatych co najmniej o 20% w stosunku do planów roku gospodarczego 2014/15. W niektórych przypadkach będzie również konieczna korekta wieloletnich planów łowieckich z uwagi na istotną zmianę liczebności danego gatunku w rejonie hodowlanym. Zmiana przepisów ułatwiających polowanie na dziki oraz upraszczających planowanie pozyskania winna spowodować, że dziki (także lochy) będą mogły być odstrzeliwane bardziej intensywnie 1 przez dłuższą część roku.
Przypominam, że rosnący stan populacji zwierzyny płowej oraz szczególnie dzików, zaczyna zagrażać trwałości gospodarki leśnej i opłacalności produkcji rolnej w niektórych terenach naszego kraju, co stało się przyczyną protestów rolników.
W przypadku braku skuteczności wykonywanych odstrzałów dzików przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, nadleśniczowie zostaną zobowiązani do zastosowania przepisów ustawy - Prawo łowieckie o odstrzale zastępczym na terenie wszystkich obwodów, w których plany pozyskania dzików i jeleniowatych nie są wykonywane.
Kolejny raz zobowiązuję Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych do przestrzegania wszelkich rygorów nałożonych przez służby weterynaryjne, współpracy z nimi oraz zgłaszanie właściwym służbom wszystkich znalezionych padłych dzików, ponieważ mogą się znajdować pośród nich osobniki porażone przez ASF.
Proszę o niezwłoczne przekazanie stosownych wytycznych do wszystkich kół łowieckich oraz nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych tak, aby zostały wykorzystane przy projektowaniu i zatwierdzaniu rocznych planów łowieckich na rok gospodarczy 2015/16.
7414639
1