Copa-Cogeca apeluje do unijnych ministrów rolnictwa i do Komisji Europejskiej o jak najszybsze wdrożenie dodatkowych instrumentów wsparcia dla unijnych rolników i spółdzielni objętych rosyjskim embargiem na produkty rolne UE o wartości 11 mld euro. Copa-Cogeca przypomniała o wadze tego kryzysu.
- Potrzebujemy więcej instrumentów, by pomóc rolnikom i spółdzielniom rolniczym w poradzeniu sobie z tym kryzysem. Ceny w sektorze warzyw i owoców oraz mleka spadły w UE o ponad 50% w niektórych państwach członkowskich, ze względu na fakt, że 29% unijnych eksportów warzyw i owoców i 33% eksportów sera normalnie trafia do Rosji. Działania podjęte do tej pory pozwoliły na stabilizację rynków mleka, owoców i warzyw w UE, jednak potrzebujemy dodatkowych środków, by zapobiec całkowitemu załamaniu się rynków – mówi Albert Jan Maat, przewodniczący Copa - Apeluję do komisarza, by zrobił wszystko co w jego mocy, by wspierać kampanie promujące eksporty, w celu stymulacji popytu i znalezienia nowych rynków zbytu dla naszych produktów. Należy ograniczyć obciążenia administracyjne i bariery pozataryfowe. Np. ze względu na bariery fitosanitarne unijne owoce i warzywa nie mogą być sprzedawane na rynku amerykańskim. Trzeba się tym zająć. Ministrowie powinni również zachęcać do wprowadzania programów owoce w szkole i mleko w szkole, które pozwalają na wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Ponadto, w celu zapewnienia uczciwych warunków, producenci niezrzeszeni w organizacjach producentów powinni uzyskać taki sam poziom odszkodowań za wycofanie produktów z rynków jak rolnicy należący do organizacji producentów. W związku z powagą sytuacji rynkowej, rolnicy muszą mieć możliwość lepszego zarządzania podażą w pełni wykorzystując art. 222 rozporządzenia UE.
- Instrumenty wprowadzone do tej pory ustabilizowały sytuację rynkową, należy je jednak poszerzyć, w celu ograniczenia negatywnych skutków embarga dla rynków. Należy poszerzyć wykaz produktów mlecznych kwalifikujących się do czasowego prywatnego przechowywania, a także przedłużyć czas jego obowiązywania, gdyż instrument ten nie obejmuje wielu produktów. Należy również jak najszybciej dostosować cenę interwencyjną mleka, uwzględniając rosnące koszty produkcji. Ponadto, trzeba poszerzyć listę warzyw i owoców kwalifikujących się do wycofywania, tak by objęła ona np. owoce cytrusowe, a także zwiększyć ilość kwalifikujących się produktów. Należy zaktualizować cenę interwencyjną, tak by pokrywała ona przynajmniej koszty produkcji. Pakiet pomocy o wartości 125 mln euro dla sektora warzyw i owoców nie wystarczy. Instrumenty wsparcia nie powinny być finansowane wyłącznie z budżetu WPR, lecz również z innych funduszy. Co więcej, w ciągu ostatnich miesięcy to europejski sektor wieprzowiny bardzo ucierpiał z powodu embarga. Należy podjąć działania, które umożliwią poprawę sytuacji, np. kampanie promocyjne dla wieprzowiny – dodaje Christian P?es, przewodniczący Cocega
Apel ten związany jest z publikacją dokumentu Komisji Europejskiej w sprawie rosyjskiego embarga, w którym znalazły się instrumenty kryzysowe i który został omówiony przez unijnych ministrów rolnictwa.
9249325
1