Komitety Copa i Cogeca wysłały pismo do Komisji Europejskiej, w którym apelują o dodatkowe wsparcie dla producentów warzyw i owoców, którzy ucierpieli z powodu rosyjskiego embarga, ostrzegając, że sytuacja jest krytyczna.
W ocenie Pekki Pesonena , sekretarza generalnego Copa – Cogeca podjęte do tej pory działania, które miały pomóc producentom poradzić sobie ze skutkami rosyjskiego embarga, stanowią krok we właściwym kierunku, jednak ceny niektórych warzyw i owoców są znacznie niższe niż w latach ubiegłych. Ceny rynkowe nie pokrywają bowiem nawet kosztów produkcji, a producenci mają poważne problemy z płynnością finansową.
Dlatego też Copa i Cogeca apelują o przegląd unijnego programu tak, by nie dopuścić do dalszego pogorszenia się sytuacji rynkowej warzyw i owoców letnich takich jak brzoskwinie i nektaryny oraz owoców miękkich w kolejnym sezonie.
W ramach tego programu, wycofywanie produktów przeznaczonych na darmową dystrybucję zależy od zapotrzebowania zgłaszanego przez organizacje charytatywne, a możliwości magazynowania są ograniczone. Dlatego też należy zwiększyć rekompensaty za wycofywanie towarów na inne przeznaczenia, np. do produkcji kompostu czy biogazu, a także uwzględnić koszty transportu i udostępnić dodatkowe magazyny na kolejny sezon. Copa i Cogeca domagają się również zakwalifikowania owoców letnich i miękkich do programu, by nie dopuścić do ponownego załamania się rynku tych produktów w kolejnym sezonie. Apelują do Komisji Europejskiej o przyznanie państwom członkowskim 5000 ton na odpowiednie zastosowania. Zdaniem Copa – Cogeca fundusze przeznaczone na ten program powinny pozostać do dyspozycji sektora warzyw i owoców, gdyż do tej pory nie wykorzystano w pełni dostępnych środków.
Opracował: Obi oba