Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konieczna jest stabilizacja rynku zbóż w Polsce

5 stycznia 2016
Poniżej prezentujemy stanowiska Polskiego Związku Producentów  Roślin Zbożowych  zawierające apel do ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie działań stabilizujących rynek zbóż w Polsce
Mając na względzie trudną sytuację producentów zbóż w Polsce, zwracamy się do władz naszego kraju, w szczególności do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podejmowanie wszelkich możliwych działań stabilizujących rynek zbóż w Polsce. Wydaje się, że działalność firmy ELEWAR mogłaby wesprzeć takie działania, bowiem dotychczasowa działalność tej firmy nie wykazuje istotnego wsparcia naszego rynku zbóż.
Kolejny już raz apelujemy do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwrócenie szczególnej uwagi na niebezpieczeństwa związane z importem ziarna zbóż i nasion rzepaku w ramach kontyngentów określanych po cenach poniżej kosztów i nakładów, szczególnie z sąsiadującą z nami Ukrainą. Obserwujemy, że nawet niewielkie dostawy z tego obszaru skutecznie destabilizują nasz rynek zbożowy i pozycję polskich producentów zbożowych w negocjacjach cenowych. Położenie geograficzne Polski w bezpośrednim sąsiedztwie z Ukrainą oraz specyfika i zakres produkcji w tym kraju, stawiają naszych producentów w trudnej sytuacji, wymaga to wsparcia rodzimego rynku przez Rząd. Warto rozważyć wprowadzenie zaostrzonych wymogów jakościowych ziarna zbóż, które niejednokrotnie nie trzymają parametrów Polskiej Normy.
Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zauważa szereg problemów związanych z technologiami produkcji zbóż, które wymagają szybkiego rozwiązania:
- W gospodarstwach rolnych gdzie dominuje produkcja zbóż i wykorzystuje się słomę do wzbogacenia gleby w masę organiczną, należy przyspieszyć jej rozkład, co pozwoli lepiej wykorzystać zawarte w niej składniki pokarmowe i podnieść poziom fitosanitarny produkcji ziarna zbóż,
- Zmniejsza się zasobność siarki w polskich glebach, bowiem z danych stacji chemiczno-rolniczych wynika, że ponad 70% polskich gleb charakteryzuje się niską i bardzo niską jej zawartością. Taka sytuacja sprawia, że część azotu nie może być wykorzystana, zgodnie z prawem Liebiga 1 kg siarki w niedoborze może zablokować wykorzystanie 9-15 kg azotu.
- Wprowadzić wsparcie dla gospodarstw do wapnowania gleb, które decyduje o wykorzystaniu składników pokarmowych, a w szczególności ten czynnik decyduje, o jakości produkowanego ziarna.
-  Zwiększyć możliwość produkcji biopaliw i gazu z biomasy wykorzystując ten instrument do stabilizacji rynku zbóż, aby uniezależnić się częściowo od importu gazu czy innych paliw.       
 


POWIĄZANE

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę