Świętokrzyska Izba Rolnica wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o liberalizacje przepisów dotyczących sprzedaży bezpośredniej produktów z gospodarstw rolnych, szczególnie wstępnie przetworzonych np. tłoczonych soków, mrożenie, suszenie, kwaszenie owoców i warzyw oraz innych przetworów roślinnych tj. zbóż, roślin oleistych - tak, aby bez rejestracji działalności gospodarczej rolnicy mogli uzyskiwać wartość dodaną.
Zdaniem ŚIR jest to szczególnie ważne na początku takiej sprzedaży, kiedy jej skala jest na tyle niewielka, że pozwala się „oswoić” z innym rodzajem działalności, poza typową działalnością rolniczą.
- Działalność taka od wielu lat jest w istocie realizowana przez wielu rolników, ale niestety odbywa się w sposób nielegalny. Jako samorząd rolniczy chcemy dążyć do normalizacji działalności w naszym kraju, stąd nasze wystąpienie – mówi Ryszard Ciźla , prezes Świętokrzyskiej Izby Rolniczej - Szczególnie w obecnej sytuacji, kiedy jest utrudniona sprzedaż na wschód w związku z rosyjskim embargiem, uzyskiwanie wartości dodanej miałoby szczególne znaczenie dla gospodarstw małych i średnich w podniesieniu rentowności gospodarstw. Nowy PROW umożliwia rolnikom korzystanie z funduszy Unii Europejskiej na tworzenie małego przetwórstwa, dlatego też zwracamy się o przyspieszenie prac nad wprowadzeniem w życie przepisów krajowych umożliwiających korzystanie z PROW w tym zakresie.