Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konieczna jest aktywna promocja gospodarki leśnej

3 grudnia 2015
Europejskie organizacje opublikowały 25 listopada  wspólne stanowisko przeciwne planom, według których wykorzystywanie drewna w konkretnej kolejności, zgodnie z modelem kaskadowym, byłoby obowiązkowe.

Po raz pierwszy propozycja ta ujrzała światło dzienne w sprawozdaniu Parlamentu Europejskiego w sprawie biogospodarki dla Europy. Eurodeputowani wystąpili z wnioskiem o opracowanie instrumentu prawnego ustanawiającego model kaskadowy. W nowej europejskiej strategii leśnej zasugerowano również opracowania wytycznych dotyczących dobrych praktyk dla tego modelu.
W lecie w projekcie dyrektywy w sprawie kryteriów zrównoważoności w odniesieniu do biomasy stałej i gazowej do celów produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodzenia również pojawiła się informacja, że Komisja Europejska mogłaby w późniejszym terminie ograniczyć stosowanie drewnaokrągłego o wysokiej wartości jako surowca do celów produkcji energii elektrycznej, ciepła i chłodzenia.
Europejskie organizacje – AEBIOM, CEPF, COPA-COGECA, EIPS, ELOi EUSTAFOR – są zdania, że stosowanie modelu kaskadowego nie powinno być prawnie wiążące, ponieważ brakuje ekonomicznego i praktycznego uzasadnienia, że środek ten posłużyłby
do promocji konkurencyjnego i zrównoważonego wykorzystania podaży drewna. Wręcz przeciwnie– należy dołożyć starań, aby wzmóc mobilizację zasobów drzewnych w Europie. Wzmożona mobilizacja zasobów drzewnych w Europie pozwoliłaby na zwiększenie produkcji energii odnawialnej, a jednocześnie zapewniłaby dodatkowe surowce, przy zachowaniu konkurencyjności przemysłu związanego z leśnictwem w UE i promocji dobrobytu gospodarczego na obszarach wiejskich.

W kaskadowym modelu drewno powinno być wykorzystywane w następującej kolejności: produkty drzewne, ponowne wykorzystanie, recykling, bioenergia i unieszkodliwienie. Oznacza to, że wykorzystanie do celów produkcji energii elektrycznej uznano za opcję najmniej wartościową. Jest to nie do przyjęcia. Drewno należy do zasobów odnawialnych, unijnych i przyjaznych klimatowi i jako takie stanowi podstawę redukcji emisji gazów cieplarnianych i uniezależnienia się od paliw kopalnych. Wartość energii z drewna nie może być kwestionowana, a ponadto UE nie powinna utrudniać coraz powszechniejszego stosowania zasobów leśnych w celu radzenia sobiez tymi wyzwaniami.

AEBIOM, CEPF, COPA-COGECA, EIPS, ELO i EUSTAFOR wzywają zatem instytucje europejskie do wsparcia pozytywnych działań na szczeblu unijnym i krajowym, które pozwolą na poprawę infrastruktury, promocję aktywnej gospodarki leśnej, wzmocnienie badań i rozwoju technologii w dziedzinie produkcji leśnej oraz mobilizację zasobów, technologii zbiorów oraz sposobów wykorzystania drewna, zamiast narzucać prawnie wiążący model kaskadowy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę