Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniec z mlekiem do kawy!

14 sierpnia 2012
Niestety, to nie są dobre wiadomości. Polaków czeka kolejny ciężki rok, bo ceny żywności znów poszybują w górę - pisze FAKT.pl. Ostrzegaliśmy już wielokrotnie, że zdrożeje praktycznie wszystko: mięso, owoce, chleb. A teraz okazuje się, że również mleko. I to nawet do 3 złotych za litr!

Cena litra mleka na sklepowych półkach może już wkrótce przekroczyć magiczną barierę 3 złotych, bo zakłady które je produkują, odnotowują spowolnienie gospodarcze. Oznacza to, że będą sprzedawać mniej mleka, co automatycznie wpłynie na jego cenę.

Polska już dwukrotnie alarmowała w tej sprawie Komisję Europejską w Brukseli. – Tu chodzi przede wszystkim o dopłaty eksportowe i zakupy interwencyjne – opisuje sytuację na antenie TVP Waldemar Boś z Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

Kryzys branży mleczarskiej boleśnie odczują konsumenci. Dlaczego? Na sklepową cenę mleka składają się kolejne marże, i choć konsument za litr mleka płaci dużo, to hodowca dostaje z tej kwoty niewiele. Co ma wpływ na cenę mleka? Rolnik za litr mleka dostaje ok. złotówki i dwudziestu groszy za litr. Tyle płaci rolnikowi mleczarnia, która po przetworzeniu mleka sprzedaje je do hurtowni, ale już za cenę 1,75 zł za litr.

Z hurtowni ten sam litr mleka trafia do sklepu, tyle że kosztuje już on 2 złote i 17 groszy. A kiedy kartony z mlekiem trafiają na sklepową półkę konsument za litr mleka zapłaci grubo ponad dwa złote, około 2,70 zł. Jak oceniają eksperci rolnicy, którzy hodują mleczne krowy, działają na granicy opłacalności i wahanie cen nawet o kilkanaście groszy może doprowadzić ich do bankructwa. – Sytuacja na rynku jest bardzo ciężka, co raz trudniej związać koniec z końcem – tłumaczy Faktowi Mirosław Piłat rolnik z Wilczkowa.

- To będzie kolejny ciężki rok dla polskich konsumentów - przestrzega Andrzej Garntner, dyrektor Polskiej Federacji Producentów Żywności. - Ceny jedzenia rosną w Polsce praktycznie nieprzerwanie od 2008 roku. W Polsce te podwyżki są szczególnie dotkliwe ponieważ siła nabywcza Polaków jest bardzo niska. W porównaniu z nami, Niemcy i Francuzi mają żywność dużo tańszą bo mogą jej zwyczajnie za swoje pensje kupić dużo więcej – dodaje Garntner.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę