Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniec z dyrektywą o sękach w drewnie

2 października 2006

Unijne prawo nie będzie już regulowało kwestii sęków w drewnie - postanowiła Komisja Europejska, która w piątek zaproponowała uchylenie obowiązującej od 1968 roku dyrektywy w tej sprawie.

Ten akt prawny szczegółowo określa m.in. jakość i rozmiar drewna wprowadzanego na rynek w Unii Europejskiej. Zakładano, że dyrektywa jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania rynku drzewnego w zjednoczonej Europie. Rzeczywistość sprowadziła urzędników Komisji Europejskiej na ziemię - firmy z branży nic sobie nie robiąc z dyrektywy, stosowały uzgodnione przez siebie standardy pomiarów i klasyfikacji, a rynek rozwijał się znakomicie.

Dlatego Komisja Europejska proponuje, by to krajowe instytucje normalizacyjne określały, jakim normom ma podlegać sprzedawane w UE drewno. Poprosiła organy stanowiące prawo w UE: Parlament i Radę, reprezentującą rządy państw członkowskich, o uchylenie aktu prawnego sprzed niemal 40 lat.

Unijny komisarz ds. przemysłu Guenter Verheugen przekonuje, że to kolejny krok Komisji Europejskiej w walce z niepotrzebnymi przepisami utrudniającymi życie europejskim przedsiębiorcom. W poniedziałek na wniosek KE kraje członkowskie zgodziły się na przykład odejść od rygorystycznych unijnych przepisów z lat 70. dotyczących wielkości opakowań produktów spożywczych.

Dotąd Komisja Europejska wycofała 68 czekających w kolejce projektów legislacyjnych, które wprowadzały nowe obciążenia administracyjne, a tak naprawdę okazały się niepotrzebne; każdy nowo zgłaszany projekt jest pod tym kątem uważnie badany.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę