Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koniec ,,Rodziny na swoim'', wnioski o kredyt tylko do końca 2012 r.

5 stycznia 2016
Senat poparł w czwartek nowelizację ustawy, przewidującą wygaszenie programu "Rodzina na swoim" z końcem 2012 r. Senatorowie odrzucili poprawkę komisji rodziny, która przewidywała, że wnioski o preferencyjny kredyt będzie można składać do końca czerwca 2013 r.

Najważniejsza poprawka, zgłoszona w czasie prac w Senacie nad ustawą o finansowym wsparciu w nabywaniu własnego mieszkania - zgłoszona przez komisję rodziny i polityki społecznej - przewidywała, że program "Rodzina na swoim" wygasłby z końcem czerwca 2013 r., a nie z końcem 2012 r., jak zaproponował rząd. W głosowaniu została jednak odrzucona.
Przyjęta za to została poprawka, zobowiązująca rząd do przedstawienia po wygaśnięciu programu "Rodzina na swoim" informacji o jego realizacji. Rząd ma też wskazać zamierzenia dotyczące wprowadzenia nowego systemu wsparcia rodzin w nabywaniu własnego mieszkania.
Poparcie zyskała również poprawka senatora Jana Rulewskiego z PO, która pozwala ubiegać się o preferencyjny kredyt małżeństwom, nawet jeżeli jeden z małżonków skończył 35 lat.
Rozpoczynając głosowania Senat nie zgodził się na wniosek, aby ustawę odrzucić w całości, zgłoszony przez Piotra Kaletę z PiS, który argumentował, że ustawa jest "antyrodzinna". Odrzucona została też jego poprawka znosząca maksymalny wiek 35 lat, którego przekroczenie wyklucza z udziału w programie "Rodzina na swoim".
Obniżona miałaby zostać cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę
Uchwalona na początku czerwca przez Sejm nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania przewiduje stopniowe wygaszanie programu "Rodzina na swoim". Obniżona miałaby zostać także cena mieszkania, na kupno którego można dostać dopłatę.
Zgodnie z nowelą, zmniejszona zostanie z 1,4 do 1,0 wartość mnożnika określającego limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 wartość mnożnika dotyczącego mieszkań na rynku wtórnym. Mnożniki te odnoszą się do maksymalnej wartości metra kwadratowego lokalu, na który zaciągany jest preferencyjny kredyt. Wartość średniej ceny metra lokalu w danym regionie określa raz na pół roku wojewoda. Im wyższy mnożnik, tym droższe może być mieszkanie objęte programem.
Zmiana zakłada, że z preferencyjnych kredytów mogłyby korzystać także osoby samotne - single w wieku do 35 lat. W ich przypadku przepisy ustawy dotyczyć będą mieszkań o powierzchni do 50 mkw. Ustawa określa też maksymalny wiek docelowy kredytobiorcy (tj. każdego z małżonków, osoby samotnie wychowującej co najmniej jedno dziecko) na poziomie 35 lat.
Zgodnie z danymi przedstawionymi podczas prac nad ustawą, dotychczas udzielono ok. 112 tys. kredytów z dopłatami, z czego 43 tys. w 2010 r. Obecnie koszty budżetu związane z realizacją programu do 2020 r. sięgają ok. 3 mld zł.

Program "Rodzina na swoim" zaczął funkcjonować na mocy ustawy z września 2006 r. Skorzystać z niego mogą małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci. Po zaciągnięciu odpowiedniego kredytu w jednym z banków, które podpisały stosowną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, przez pierwsze 8 lat państwo dopłaca połowę wartości odsetek. W ramach programu można skredytować mieszkanie, którego maksymalna powierzchnia nie przekracza 75 mkw., czy dom o powierzchni nieprzekraczającej 140 m kw.
Zgłoszonymi przez Senat poprawkami zajmie się teraz Sejm. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę