Ptak_Waw_CTR_2024

Koniec produkcji Wyborowej w Poznaniu

5 stycznia 2016
Wyborowa S.A. zakończyła w poniedziałek produkcję wódki w swoim zakładzie przy ul. Komandoria w Poznaniu. Rozpoczęły się indywidualne rozmowy z pracownikami. Zarząd spółki postanowił przenieść produkcję do Zielonej Góry

Pracownicy, którzy nie będą zainteresowani propozycją przejścia do zakładu w Zielonej Górze, będą mogli skorzystać z przygotowanego przez spółkę programu odpraw.

Jak powiedział w poniedziałek PAP wiceprezes zarządu spółki Andrzej Szumowski, zielonogórski zakład jest gotów na przejęcie produkcji.

- Poznański zakład ze względu na przerwę weekendową nie pracował już w sobotę i niedzielę. Inwestycje prowadzone w zakładzie w Zielonej Górze trwały przez kilka ostatnich lat, trudno więc wyliczyć koszt związany przeniesieniem produkcji - powiedział PAP Szumowski.

W ostatnim roku budżetowym w poznańskim zakładzie rozlano 14,8 mln litrów wódki.

Spółka poinformowała w niedzielę, że decyzję o zakończeniu pracy w poznańskim zakładzie podjęto ze względu na ograniczenia prawne oraz względy ekonomiczne. - Ograniczenia prawne wynikają z przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, a względy ekonomiczne związane są z trudną sytuacją przemysłu spirytusowego w Polsce utrzymującą się przez ostatnich kilka lat - powiedział PAP Szumowski.

Jak wyjaśnił, w 2002 roku Rada Miasta Poznania przyjęła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru Malta w Poznaniu, na którym znajduje się zakład przy ulicy Komandoria. Według planu w ciągu 15 lat od daty jego przyjęcia, teren zakładów produkcyjnych Wyborowa S.A. zostanie przekształcony na tereny usług rekreacyjno-sportowych.

Przed poznańskim sądem trwa proces, w którym spółka Wyborowa domaga się 98 mln zł, twierdząc, że wskutek przyjętego planu zagospodarowania przestrzennego, należące do niej grunty tracą na wartości.

Szumowski dodał, że decyzja dotycząca konsolidacji działalności rozlewniczej w jednym zakładzie produkcyjnym była podyktowana także względami ekonomicznymi. Spółka chce w ten sposób dostosować swą działalność do zmieniających się potrzeb rynku i utrzymać konkurencyjność.

W zakładzie przy ul. Komandoria w Poznaniu pracowało prawie 90 osób. W poniedziałek rozpoczęły się indywidualne rozmowy z pracownikami. Zatrudnionym zaproponowano kontynuację zatrudnienia w zakładzie rektyfikacji przy ulicy Janikowskiej w Poznaniu oraz w zakładzie w Zielonej Górze.

Skarbnik Komisji Zakładowej NSZZ "S" w Wyborowej S.A. Sławomir Naderża powiedział w poniedziałek PAP, że informacja o zamknięciu zakładu była dla pracowników szokiem.

- Zdawaliśmy sobie sprawę z konsekwencji decyzji władz miasta z 2002 roku, ale spodziewaliśmy się zamknięcia zakładu dopiero za kilka lat. Z tego, co nam obiecano nikt z zatrudnionych nie zostanie zwolniony, najtrudniej pewniej będzie tym osobom, które dostały propozycję pracy w Zielonej Górze - powiedział.

Jak poinformował Szumowski, decyzja zarządu nie ma wpływu na zakres działalności oraz sytuację pracowników zatrudnionych w zakładzie rektyfikacji w Poznaniu przy ulicy Janikowskiej. - Wyborowa S.A. utrzyma produkcję spirytusu (...) wszystkich swoich marek w tym zakładzie, kontynuując tradycję produkcji wódek w Poznaniu - podał Szumowski.

Wyborowa S.A. to jeden z czołowych producentów napojów spirytusowych w Polsce. Jej najbardziej znane marki to Wódka Wyborowa, Luksusowa i Pan Tadeusz.

Działalność rozlewnicza prowadzona była dotychczas w dwóch zakładach: w Zielonej Górze przy ulicy Jedności oraz w Poznaniu przy ulicy Komandoria. W tej drugiej lokalizacji wódka produkowana była od roku 1927, początkowo w ramach Państwowego Monopolu Spirytusowego.


POWIĄZANE

Wśród najpopularniejszych gatunków października Kantar Polska wymienia jabłka, g...

Które warzywa jedliśmy w październiku? - Kantar Polska Wśród najpopularniejszych...

Resort rolnictwa pracuje nad zmianami w ustawie o dzierżawie rolniczej. Nowe prz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę