MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Koni przybywa... w Tarnowie

29 września 2003

W okresie dzielącym dwa ostatnie Powszechne Spisy Rolne, w ciągu minionych 6 lat, na wsi w czterech powiatach dawnego woj. tarnowskiego liczba koni zmniejszyła się niemal o połowę. Natomiast o ponad połowę wzrosła liczba tych zwierząt... w miejskim Tarnowie.

W 1996 roku, gdy przeprowadzano Powszechny Spis Rolny, w Tarnowie oraz w dzisiejszych powiatach: bocheńskim, brzeskim, dąbrowskim oraz ziemskim tarnowskim było prawie 16 tys. koni. Ale już wówczas sygnalizowano, że w stosunku do 1988 r. pogłowie koni zmniejszyło się o ponad 36 proc.

 Po ostatnim PSR w 2002 r., okazało się, że liczba tych zwierząt nadal szybko maleje. Na wspomnianym terenie jest ich w sumie niespełna 8,8 tys. Najwięcej w największym powiecie - ziemskim tarnowskim: 4,1 tys., ale w przeliczeniu na 100 ha dominuje pod tym względem pow. dąbrowski (łącznie 1,8 tys. sztuk). To na Powiślu koń jeszcze najczęściej służy jako siła robocza.

Mimo tych tendencji, region tarnowski - ze względu na duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych - nadal należy w kraju do najbardziej zasobnych w konie. Ciekawostką może być fakt, że w ciągu ostatnich siedmiu lat ponaddwukrotnie wzrosła liczba koni w samym Tarnowie - ze 104 do 283. Znaczną ich częć stanowią ogiery ze stadniny w Klikowej, lecz coraz więcej przybywa również koni rekreacyjnych. Kiedy koń roboczy powoli odchodzi w przeszłość, rozwija się moda na zakładanie niewielkich prywatnych hodowli i konną rekreację.


POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę