Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kongres pozarządowych organizacji rolniczych

14 września 2006

Z inicjatywy izb rolniczych krajów Grupy Wyszehradzkiej ( Polski, Słowacji, Czech i Węgier), w Pradze w dniach 3-5 września 2006 r. został zorganizowany kongres rolniczych organizacji pozarządowych z nowych państw członkowskich - „2 lata po wejściu do UE”.

Uczestnicy, przedstawiciele pozarządowych organizacji z Republiki Czeskiej, Litwy, Węgier, Polski, Słowacji, Słowenii i Turcji rozmawiali na tematy sytuacji rolników w nowych państwach członkowskich Wspólnoty poruszając również temat ich relacji z europejską organizacją rolników COPA/COGECA.

W trakcie obrad jak nas poinformowała Jolanta Dropia, zastępca dyrektora Biura Krajowej Rady Izb Rolniczych wyrazili oni także swoje odczucie niewystarczającego wsparcia w rozwiązaniu problemów wynikających z różnic w warunkach dla przedsiębiorczości w nowych państwach członkowskich w porównaniu do państw grupy EU-15.

- Dlatego też, zwracamy się z prośbą do europejskiej organizacji rolników COPA/COGECA o zwrócenie uwagi na takie kwestie jak pozostawienie w gestii danego kraju podejmowania decyzji w sprawie limitów w dopłatach w zależności od wielkości gospodarstwa. Obecne limity mogą być krzywdzące dla tych nowych państw członkowskich, gdzie przeważają duże gospodarstwa, przesunięcie terminu rozpoczęcia skupu interwencyjnego zbóż w krajach Europy Centralnej na 1 września oraz umożliwienie w nowych państwach członkowskich zmniejszenie minimalnej wielkości partii zboża do skupu. Postulaty te wynikają z uwarunkowań na rynku zbóż, gdzie w obecnej chwili główny zysk z obrotu zbożami trafia do organizacji handlowych, które wywierają cenowy nacisk na rolników. Jednocześnie obecna minimalna wielkość partii zboża w skupie interwencyjnym nie pozwala skorzystać z tego skupu rolnikom w niektórych rejonach. Ponadto wzięcie pod uwagę i zrekompensowanie kosztów sprzedaży zbóż z zapasów interwencyjnych dla tych krajów, które nie mają dostępu do morza oraz przesunięcie okresu, w którym nie jest konieczne spełnienie 19 wytycznych cross compliance do czasu, kiedy płatności w nowych krajach członkowskich osiągną ten sam poziom jak w krajach grupy EU15, to znaczy w 2013 roku. Powodem tego postulatu jest ogromne obciążenie inwestycyjne, jakie jest konieczne dla spełnienia starych i nowych standardów, jak również niemożność sfinansowania nowych koniecznych inwestycji. Umożliwienie władzom krajowym w nowych krajach członkowskich podejmowania decyzji odnośnie zmian w warunkach składania wniosków o płatności zależnie od gospodarstwa do roku 2011, w związku z niskim plonem referencyjnym oraz niestabilną strukturą rolnictwa.

Umożliwienie otrzymywania płatności przez gospodarstwo z preferencjami dla podwójnego sektora produkcji i zgodę na kredyty węglowe i zapewnienie ich wzrostu w nowych państwach członkowskich. Nowe państwa członkowskie potrzebują wyraźnego bodźca dla alternatywnego wykorzystania terenów rolniczych. Uczestnicy kongresu proponują również rozpatrzenie wspólnych kwestii dla starych i nowych członków Wspólnoty takich jak zapewnienie dotyczące dyrektyw w sprawie ochrony gleby wobec wykorzystywania terenów w celach inne niż rolnicze i leśne w związku z obawą o stabilność funduszy na te cele w Unii Europejskiej, rozwiązania w efektywny sposób wzrastającego ryzyka spowodowanego zmianami klimatu i postępującą liberalizacją światowego handlu.

W tym celu odnośne narzędzia finansowe powinny być zastosowane na poziomie Europy, zapewnienia wsparcia dla hodowli i postępu hodowlanego jako efektywnego elementu wzrostu produkcji. Domagają się też zapewnienia odpowiednich parametrów jakościowych w skupie interwencyjnym kukurydzy, w interesie tych państw, gdzie jest produkowana, dopracowania zharmonizowanej strategii dla Europy wobec dużych sieci supermarketów w sprawie handlu produktami oraz wsparcia stanowiska Komitetu Doradczego Komisji Europejskiej w sprawie przywrócenia stosowania mączki mięsno-kostnej w paszach przeznaczonych dla zwierząt wszystkożernych. Deklaracja zawierająca te postulaty została przedłożona Prezesowi COPA/COGECA.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę