Wczoraj odbyła się wspólna konferencja prasowa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP Marka Sawickiego oraz Federalnej Minister Żywności, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Niemiec Ilse Aigner, która przyjechała do Warszawy na zaproszenie polskiego ministra.Spotkanie z dziennikarzami odbyło się bezpośrednio po rozmowach obu delegacji.
Głównymi poruszanymi zagadnieniami były kwestie związane z przyszłością Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku, funkcjonowaniem łańcucha żywnościowego oraz bioenergią.
„Polityka, która próbuje uwzględnić interesy 27 państw, jest niezwykle trudna, ale należy rozmawiać, aby zbliżyć te stanowiska” – powiedział gospodarz dzisiejszego spotkania podsumowując rozmowy o przyszłości WPR po roku 2013. Minister Marek Sawicki podkreślił, że Polska i Niemcy mają jednolite zdanie odnośnie konieczności utrzymania odpowiedniego budżetu WPR. Tym bardziej, że nowe wyzwania i rosnące wymagania dotyczące ochrony środowiska, zachowania krajobrazu oraz zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego wymagają znacznych nakładów. Szef polskiego resortu rolnictwa poinformował również, że obie strony opowiadają się za utrzymaniem I i II filara Wspólnej Polityki Rolnej, czyli utrzymaniem środków zarówno na płatności bezpośrednie, jak i na rozwój obszarów wiejskich.
Ministrowie wymienili także poglądy na temat funkcjonowania łańcucha żywnościowego. Zgadzają się, że nie funkcjonuje on najlepiej. Jak zaznaczył minister Marek Sawicki sprawa ta, w Polsce często wyśmiewana, ma zupełnie inny odbiór w Niemczech. Minister przypomniał, że analiza tego łańcucha wynika z decyzji Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Zwrócił uwagę, że w Niemczech np. zakazane prawnie są tzw. opłaty półkowe.
Kolejnym tematem poruszanym w trakcie rozmów była dyrektywa glebowa. Strony podzielają pogląd, że obecnie realizowane działania w zakresie ochrony gleb są wystarczające.
Minister Marek Sawicki poinformował, że strona polska zainteresowana jest współpracą w dziedzinie energii odnawialnej, biogazu i biomasy. Podkreślił, że strona niemiecka jest w tej dziedzinie znacznie bardziej zaawansowana.
Niemiecka minister Ilse Aigner z zainteresowaniem odniosła się do takiej współpracy. Powiedziała, że jesteśmy najbliższymi sąsiadami i dyskusje na temat przyszłości WPR prowadzą do lepszego zrozumienia wzajemnych stanowisk. Wyraziła zadowolenie z przychylnego podejścia ministra Marka Sawickiego do zorganizowania wspólnej dyskusji w ramach Trójkąta Weimarskiego.
Zaznaczyła także, że kwestie dotyczące funkcjonowania łańcucha żywnościowego są niezwykle istotne, że musi on być przejrzysty i transparentny.
Potwierdziła również chęć współpracy i pomocy w naszych przygotowaniach do Prezydencji.
Załącznik:
dane dotyczące wymiany handlowej (.pdf 643,95 kB)
8189692
1