We wczorajszej konferencji prasowej, oprócz ministra Marka Sawickiego uczestniczyli również sekretarz stanu Kazimierz Plocke oraz podsekretarz stanu Andrzej Dycha. Tematami konferencji były: perspektywy handlu artykułami rolno-spożywczymi, promocja artykułów rolno-spożywczych, kursy wymiany walut przy realizacji płatności unijnych z budżetu wspólnotowego oraz dostępność kredytów preferencyjnych.
Minister Marek Sawicki poinformował, że w roku ubiegłym i pierwszych miesiącach tego roku utrzymuje się dynamika wzrostu w handlu artykułami rolno-spożywczymi. „Polska żywność broni się przede wszystkim swoją jakością i niepowtarzalnym smakiem” – podkreślił szef resortu i dodał, że w zakresie handlu naszymi wyrobami patrzy z nadzieją również w rok bieżący
Minister przypomniał także, że w tym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o utworzeniu funduszy promocji. Powstanie 7 takich funduszy, którymi administrować będzie Agencja Rynku Rolnego, zarządzać Komitety składające się głównie z producentów i przetwórców.
W odniesieniu do różnic kursowych minister zgodził się, że w tym roku są one niekorzystne dla rolników. Wynika to z faktu, że zgodnie z unijnymi przepisami płatności bezpośrednie przeliczane są po kursie 3,39 zł/euro. „W tym roku jest to dla rolników bardzo niekorzystne, ale do tej pory sytuacja była odwrotna i dlatego warto poważnie zastanowić się nad ewentualnymi zmianami, które i tak wymagają zmian unijnych przepisów” – powiedział minister Marek Sawicki.
Odnosząc się do kwestii kredytów klęskowych szef resortu poinformował, że banki mają zabezpieczone na ten cel środki w wysokości 1 mld złotych.
Minister Marek Sawicki odniósł się także do zgłoszonej w dniu wczorajszym, na spotkaniu z przedstawicielami związków i organizacji rolniczych, propozycji utworzenia Komisji Porozumiewawczej w sprawach rolnictwa, na wzór funkcjonującej obecnie Komisji Trójstronnej. Szef resortu stwierdził, że jest to ciekawa propozycja, którą należy starannie przeanalizować.
Uczestniczący w konferencji sekretarz stanu Kazimierz Plocke poinformował o podejmowanych działaniach w obszarze rybołówstwa.
Powiedział, że nadrobione zostały już zaległości z lat poprzednich i wkrótce będzie można przystąpić do wykorzystania środków pochodzących z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, w ramach którego dostępne jest 980 mln EUR. Sekretarz stanu poinformował także o rozpoczęciu, od najbliższego poniedziałku – 16 marca, procedur składania przez armatorów wniosków o rekompensaty za przestój w połowach dorszy. Podkreślił, że na nasz wniosek, Komisja Europejska przedłużyła do końca czerwca br. możliwość wykorzystania środków pochodzących z SPO Rybołówstwo 2004-2006 na trzy działania: chów i hodowla ryb, przetwórstwo ryb i złomowanie statków.