MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Konferencja ARR – Dostosowanie polskiego rynku rolnego do wymogów UE

8 kwietnia 2003

Wczoraj, tj. 07.04.2003 r.  w Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowo-edukacyjna pod hasłem "Dostosowanie polskiego rynku rolnego do wymogów Unii Europejskiej". Konferencja zorganizowana została przez Agencję Rynku Rolnego i Sejmową Komisję Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Patronat nad konferencja objął Marszałek Sejmu RP Marek Borowski, rolę gospodarza pełnił Minister Rolnictwa Adam Tański.

Słowo wstępne wygłosił Prezes Agencji Rynku Rolnego Ryszard Pazura. Po przywitaniu przybyłych licznie gości wyraził nadzieję, że forum to będzie okazją do wymiany poglądów na temat zmian jakie czeka nasze rolnictwo po wejściu Polski do Zjednoczonej Europy. Konferencja ta, jak zaznaczył prezes ARR, jest ważnym głosem w ogólnonarodowej dyskusji nad niezmiernie trudnymi sprawami jakim jest przygotowanie polskiego rolnictwa do konkurencji na rynkach UE.

Następnie głos zabrał Marszałek Sejmu RP Marek Borowski. W swoim przemówieniu podkreślił, że stoimy przed wielką szansą, jaką jest wejście w struktury unijne,  ale i wyzwaniem. Polska nie może zmarnować tej szansy. Dlatego pokreślił wagę tej konferencji, która jest publiczną debatą na problemami związanymi z dostosowaniem polskiego rynku rolnego do wymogów unijnych.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wystąpienie Russella Mildona z Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że Polska wynegocjowała dobre warunki akcesyjne, a nasze rolnictwo jest konkurencyjne dla rolnictwa unijnego. Przypomniał, że w 1985 roku w podobnej sytuacji jak nasz kraj była Hiszpania, dzisiaj jej rolnictwo stoi na wysokim poziomie. W swoim wystąpieniu dużo mówił o zasadach monitoringu rynków krajów członkowskich. Zdaniem Mildona najważniejszym problemem z jakim obecnie boryka sie UE jest nadmiar zboża. Zapasy zbóż wynoszą obecnie 8 mln ton, z czego 5 mln ton to żyto. Staraliśmy się sprzedać tę górę zboża, decydując się nawet na wykorzystanie zboża konsumpcyjnego jako pasze dla zwierząt, dając na ten cel ogromne dotacje – powiedział. Podkreślił, że Komisja Europejska zaproponowała Radzie Ministrów Rolnictwa krajów Piętnastki istotne zmiany w systemie skupu interwencyjnego zbóż. Dotyczyły one m.in. obniżenia ceny interwencyjnej o 5 proc.

Dużą uwagę poświecono wystąpieniom ludzi nauki skupionych wokół Agencji Rynku Rolnego. "Interwencjonalizm państwa w rolnictwie, dlaczego był, jest i będzie" to tytuł wystąpienia prof. dr hab. Jerzego Wilkina z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem interwencja państwa w tą dziedzinę gospodarki jest bardzo ważna, problem polega tylko na znalezieniu właściwych relacji pomiędzy pomocą a sytuacją na rynku. Dr Roman Sobiecki ze Szkoły Głównej Handlowej przedstawił korzyści jakie osiągnie rolnik po wejściu do UE. Dochody rolnicze na jedno gospodarstwo w Polsce w latach 1997- 1999 stanowiły 54 % dochodów gospodarstw rolniczych. W latach 2006 mają stanowić 84 %.

Niepokojące wyniki badania opinii reprezentatywnych grup rolników i przedsiębiorców rolnych przedstawił dr Jerzy Głuszyński z Instytutu Badań Opinii i Rynku Pentor. Rolnicy uważają, że żyje się im dużo gorzej i większość z nich nie chce naszego wejścia do UE. Wśród partii największym zainteresowaniem cieszy się Samoobrona, a wśród instytucji rządowych poświeconych rolnictwu, ARR jest wymieniana jest na trzecim miejscu.  

Minister Rolnictwa Adam Tański krótko podsumował osiągnięcia polskiego rządu w kwestii  przygotowania polskiego rolnictwa do UE. Wyraził jednak ubolewanie, że do tej pory nie została podpisana ustawa o biopaliwach. Jego zdaniem wokół szkodliwości biokomponentów zostało wytworzone niepotrzebne zamieszanie.

Naszym zdaniem konferencja zasługuje na uwagę ze względu na ważność poruszanych tam problemów. Z naszym wejście do UE wiążą się liczne zapytania, wątpliwości. Dlatego organizowanie takiego typu forum jest konieczne. Mamy nadzieję, że ARR będzie organizować w przyszłości podobne. Tym bardziej, że ta dwudniowa konferencja, pod względem organizacyjnym i merytorycznym, jest przygotowana na bardzo wysokim poziomie.   


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę