Ptak_Waw_CTR_2024

Kończą się kokosy na uprawie tytoniu

18 października 2012
Plantatorzy tytoniu narzekają, że uprawa tego surowca przestaje się opłacać, a na unijne dopłaty będą musieli czekać kilka miesięcy dłużej - pisze dziennikwschodni.pl.
– Uprawa tytoniu przestaje się opłacać z powodów ekonomicznych. Niektórzy rolnicy zastanawiają się nad likwidacją swoich plantacji – tłumaczy Andrzej Ściborski, prezes Zrzeszenia Producentów Tytoniu Lubelski Tytoń w Lublinie. – Walczymy o to, aby ten tytoń był droższy. 11 lat temu za I klasę tytoniu płacono 11 zł za kg. Teraz kontaktuje się na 9,50 za kg. Tymczasem środki produkcji roślin poszły w górę, produkcja jest zmechanizowana. Trzeba kupić olej, zapłacić za prąd i nawozy. To wszystko kosztuje.

Plantatorzy mogą liczyć na dopłatę do uprawianego surowca. W tym roku pomoc będzie udzielana na nowych zasadach, czyli tylko w przypadku tytoniu najlepszej jakości – I i II klasy. Jednym z warunków było zawarcie umów na uprawę tytoniu.

Plantatorzy obawiają się jednak, że dopłaty będą wypłacane zbyt późno. – Nie znamy ilości tych dopłat, bo pula pieniędzy jest ogólnopolska. Poza tym będą one dzielone dopiero po wykupie, którego termin ustawowy upływa 31 marca – wylicza prezes Zrzeszenia Producentów Tytoniu Lubelski Tytoń w Lublinie. – Wcześniej nie otrzymamy nie tylko dopłat do tytoniu, ale też dopłat obszarowych. Na wszystko trzeba będzie czekać aż do czasu zakończeniu skupu tytoniu.

A to potrwa. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdza, że procedura weryfikacji wniosków ruszy dopiero po 31 marca.

– Nie możemy wypłacić pieniędzy zanim rolnicy bądź grupa producentów nie dostarczą surowca tytoniowego do pierwszego przetwórcy zgodnie z zawartą umową, czyli w okresie od 1 września roku zbioru do 31 marca następnego roku. Płatności zatem możemy naliczać od kwietnia 2013 r. po dostarczeniu przez prezesa ARR do ARiMR wykazu rolników z wyszczególnieniem ilość surowca tytoniowego w poszczególnych partiach surowca i ceny jednostkowej w każdej partii – zastrzega Andrzej Maj, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału ARiMR. – Termin ten był jednak znany związkom plantatorów tytoniu już wcześniej. Teraz pojawił się problem. Plantatorzy uważają, że są pokrzywdzeni, chcą wcześniej otrzymać zaliczki.

Nie jest to jednak możliwe, bo na jednym wniosku rolnicy umieszczali wszystkie płatności, zarówno o dopłaty obszarowe, płatność cukrową jak też historyczna płatność do tytoniu. Więc wszystkie pieniądze będą mieć na koncie najwcześniej w maju.

Do lubelskiego oddziału ARiMR wpłynęło w sumie 4610 wniosków o dopłaty do produkcji surowca tytoniowego. Na wypłatę pieniędzy agencja ma czas do końca czerwca.



POWIĄZANE

W październiku odbyło się posiedzenie grupy roboczej „Miód” Copa-Cogeca, w który...

EIT Food już po raz siódmy organizuje warsztaty projektowania produktów żywności...

Przechowywanie paliwa w gospodarstwie rolnym wymaga wdrożenia odpowiednich rozwi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę