Minister Krzysztof Jurgiel podkreślił, że konieczne jest szczegółowe przeanalizowanie obszarów działań przewidzianych do realizacji w ramach programów operacyjnych przez inne instytucje, aby można było w nich zapisać zadania dotyczące obszarów wiejskich.
Chcemy, aby ze środków przeznaczonych na programy regionalne, które stanowią około 55% strukturalnych środków unijnych przewidzianych dla naszego kraju, odpowiedni ich procent trafił na obszary wiejskie. Jest to szansa, aby część zadań, które powinny być przeprowadzone na polskiej wsi, a nie ma na nie pieniędzy w programach rolnych, mogła zostać zrealizowana – powiedział minister.
W założeniach strategicznych dla 16. Regionalnych Programów Operacyjnych takie działania już zostały zawarte. Jak na przykład modernizacja infrastruktury ochrony zdrowia na obszarach wiejskich, tworzenie centrów wspierania przedsiębiorczości na obszarach wiejskich, reelektryfikacja wsi, wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej, czy rozwój turystyki z uwzględnieniem obszarów wiejskich.
W ostatnim działaniu niezwykle ważne jest wyznaczenie linii demarkacyjnej z działaniem POROW dotyczącym działania wspierającego przedsięwzięcia związane z turystyką, aby nie doszło do podwójnego finansowania. Także w ramach działań priorytetu „Zatrudnienie” umieszczono już zapisy istotne dla rozwoju obszarów wiejskich, jak np. eliminowanie barier utrudniających dostęp do edukacji oraz wyrównywanie szans i poziomu edukacyjnego pomiędzy miastem, a wsią, ograniczenie marginalizacji i integracji mieszkańców obszarów wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem pomocy byłym pracownikom przedsiębiorstw gospodarki rolnej i członkom ich rodzin, czy usługi w zakresie doradztwa zawodowego oraz przekwalifikowania osób odchodzących z pracy w rolnictwie.
Jest więc szansa, aby część zadań, które nie mogą być sfinansowane w programach rolnych, została zrealizowana w ramach programów innych resortów. Musimy z niej skorzystać – podkreślił minister Krzysztof Jurgiel.