29 grudnia 2006 r. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie, które jest odpowiedzią na moje wnioski złożone do Komisji Europejskiej w sprawie wsparcia rozwoju produkcji energii odnawialnej w Polsce.
Rada Wspólnot Europejskich zgodziła się na wprowadzenie w nowych krajach członkowskich dwóch nowych rozwiązań:
1. dopłat do uprawy roślin energetycznych z budżetu Unii Europejskiej w wysokości 45 euro/ha;
2. zakwalifikowanie upraw wieloletnich do płatności bezpośrednich.
Tym samym, w naszym kraju, zostały znacznie poprawione warunki do produkcji surowca na cele energetyczne. Polska dysponuje dużym potencjałem gruntów i odpowiednimi zasobami pracy, które mogą być wykorzystane do rozwoju tej produkcji. Stąd tak duże zainteresowanie rozwojem rynku biopaliw w Polsce. Tym większy mój niepokój wzbudziły przedstawione w ostatnich dniach przez Ministerstwo Finansów propozycje dotyczące podatku akcyzowego od biokomponentów. Propozycje te nie tylko nie sprzyjają rozwojowi tego rynku, ale mogą wręcz spowodować zahamowanie produkcji biopaliw w Polsce.
Przedsiębiorcy oczekują stabilnych i długofalowych warunków działania sprzyjających rozwojowi produkcji biopaliw. Wielokrotnie zgłaszałem do Ministra Finansów swoje zastrzeżenia i przedstawiałem propozycje rozwiązań przewidujących utrzymanie ulgi w podatku akcyzowym na poziomie 2006 roku. Inwestorzy i rolnicy podejmując decyzje produkcyjne wierzyli w stabilność systemu. Teraz codziennie otrzymuję niepokojące sygnały, że producenci biopaliw nie zwiększą produkcji, ale wycofają się z tego rynku, dlatego w dalszym ciągu będę konsekwentnie zabiegał o przywrócenie ubiegłorocznego poziomu ulgi.