Komunikat prasowy

7 sierpnia 2002

Wrocław, dnia 6 sierpnia 2002 r.

 

Stanowisko

Zarządu Dolnośląskiej Izby Rolniczej z dnia 6 sierpnia 2002 roku
w sprawie sytuacji w skupie zbóż

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej po raz kolejny zapoznał się z sytuacją skupową oraz omówił problemy związane z możliwością zbytu zbóż ze zbiorów 2002 roku z dopłatami ARR.

Z przykrością stwierdzamy, że mimo naszych wystąpień i apeli o podjęcie skutecznych działań zmierzających do rozładowania sytuacji problem nabiera coraz poważniejszych rozmiarów.

Rolnicy Dolnego Śląska nadal oczekują w wielodniowych kolejkach przed elewatorami. W naszym województwie skup prowadzi zaledwie 13 podmiotów skupowych z 57 jakie przystąpiły do zorganizowanych przetargów na skup z dopłatami ARR. Zaledwie 21 podmiotów podpisało umowy z Oddziałem Regionalnym ARR na prowadzenie skupu co grozi dalszym zaostrzeniem się sytuacji oraz wystąpieniem niepokojów społecznych i protestów.

Zarząd Dolnośląskiej Izby Rolniczej solidaryzuje się z rolnikami protestującymi w słusznej sprawie oraz wspiera wszystkie działania zmierzające do uruchomienia nowych punktów skupowych.

Stoimy na stanowisku, że tylko natychmiastowe uruchomienie skupu za środki własne Agencji Rynku Rolnego doprowadzi do rozwiązania problemu i likwidacji kolejek. Domagamy się szybkiej decyzji Rządu RP zatwierdzającej propozycję Ministra Rolnictwa w sprawie uruchomienia skupu na poziomie 700 tysięcy ton przez firmy będące własnością Agencji Rynku Rolnego.

Żądamy niezwłocznego rozpoczęcia skupu za środki ARR i przyznania naszemu województwu limitu na poziomie minimum 100 tysięcy ton.

Za Zarząd            
Dolnośląskiej Izby Rolniczej 

Leszek Grala          
Wiceprezes DIR        


POWIĄZANE

Na płatności bezpośrednie w latach 2023-2027 dostępny budżet wynosi 17,33 mld eu...

Wybory COPA 2022 – Christiane Lambert zostaje ponownie wybrana na przewodniczącą...

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpoczęło się dziś święto polski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę