Działania informacyjno-instruktażowe dla rolników - akcja pilotażowa
W dniach 28 i 29 czerwca 2003 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przeprowadziła tzw. akcję pilotażową przed rozpoczynającymi się w październiku tego roku działaniami informacyjno-instruktażowymi dla rolników. W 32 wsiach na terenie całej Polski (po dwa sołectwa w każdym województwie) zorganizowano spotkania, podczas których rolnicy po raz pierwszy mogli zapoznać się z wnioskami o płatności obszarowe. Wbrew powszechnej opinii o sceptycznym podejściu mieszkańców wsi do zagadnień związanych ze Wspólną Polityką Rolną, spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem (blisko 95% frekwencja).
O spotkaniach informowała lokalna prasa i rozwieszone plakaty. Do wszystkich
gospodarstw dotarły imienne zaproszenia i ulotki. Do przyjścia zachęcali także
księża. Najważniejszą częścią każdego spotkania były praktyczne ćwiczenia z
wypełniania "Wniosku o nadanie numeru identyfikacyjnego" oraz "Wniosku
powierzchniowego o płatności obszarowe". Rolnicy, jeszcze przed spotkaniem,
zostali poinformowani
o konieczności przyniesienia niezbędnych dokumentów:
dowodów osobistych, wypisów z rejestru gruntów i mapek ewidencyjnych. Ci, którzy
wypisów i mapek nie mieli, mogli otrzymać je na miejscu. Zadbali o to pracownicy
ARiMR. Dokumenty te są niezbędne, by rolnik mógł określić na wniosku dokładną
powierzchnię prowadzonych przez siebie upraw oraz wpisać numery działek, na
których te uprawy się znajdują.
Przekrój wiekowy uczestników był bardzo
zróżnicowany, cieszyła obecność pań. Grupy - w zależności od wielkości wsi -
liczyły od 30 do ponad 100 osób.
Prezentowane podczas akcji pilotażowej wnioski są jeszcze w fazie projektowania. Zdobyte doświadczenia, a także uwagi i pytania uczestników posłużą do stworzenia ostatecznej wersji, która z założenia ma być jak najprostsza do wypełnienia przez rolnika. Około 2 tys. wniosków zebranych podczas akcji pilotażowej zostanie wprowadzonych do systemu IACS, a następnie pracownicy Agencji - Biura Kontroli na Miejscu odwiedzą wytypowane gospodarstwa i przeprowadzą tzw. kontrolę na miejscu, czyli sprawdzą, czy dane we wniosku zgadzają się ze stanem faktycznym.
Po spotkaniu rolnicy wypełniali anonimową ankietę, w której oceniali m.in. przydatność i zrozumienie spotkania. W większości uznali przeprowadzone spotkania za bardzo pomocne i pozytywnie ocenili część praktyczną instruktażu wypełniania wniosków. W organizację spotkań, oprócz pracowników ARiMR, zaangażowały się także Ośrodki Doradztwa Rolniczego, władze samorządowe, a w szczególności sołtysi. W najbliższych dniach zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza akcji pilotażowej, a wnioski zostaną wykorzystane w docelowych działaniach informacyjnych, które ARiMR będzie prowadzić od października bieżącego roku. Działaniami objęci będą wszyscy zainteresowani rolnicy. W całym kraju planuje się zorganizowanie około 40 000 podobnych spotkań. Kontakt: Joanna Więckowska tel. (0-22) 860 05 54 lub e-mail: wieckowska.joanna@arimr.gov.pl