Wieś się bardzo dynamicznie zmienia - podkreśliła w sobotę małżonka prezydenta Anna Komorowska podczas Forum Debaty Publicznej "Kobieta wiejska we współczesnym świecie". Debata, zorganizowana w ramach Dożynek Prezydenckich, odbyła się w Spale (Łódzkie).
"Jako mieszczka staram się jak najwięcej czasu spędzić w naszym wiejskim domu w najmniejszym powiecie w Polsce, na Sejneńszczyźnie. I od wielu, wielu lat mogę obserwować te zmiany, które tam zachodzą. To pewnie są zmiany, które dotyczą całego naszego kraju - zmiana stylu życia i zmiana życia kobiet mieszkających na wsi. Bo wieś się bardzo dynamicznie zmienia" - powiedziała Komorowska.
Oceniła, że w tych zmianach coraz lepiej odnajduje się kobieta, które "coraz więcej wnosi do swojej społeczności". "Kobieta, zwłaszcza kobieta mieszkająca na wsi, to brzmi bardzo dumnie" - dodała Komorowska.
Zdaniem sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zofii Szalczyk sobotnie forum było dowodem na to, że do odległej przeszłości należą już słowa "jestem kobietą, rządy nie należą do mnie" - wypowiedziane przez Zosię w "Panu Tadeuszu".
"Dyskusja pokazała, że kobieta ma dzisiaj ogromny wkład w rozwój gospodarczy, społeczny i kulturalny kraju. Mamy prawo i możliwość uczestniczenia we współrządzeniu. W największym stopniu zależy to jednak od nas samych, od tego, jaką mamy motywację, wolę, chęć, ambicję i w jakim obszarze chcemy się realizować" - powiedziała Szalczyk.
Dodała, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przywiązuje bardzo dużą wagę do wspierania aktywności kobiet.
"Najbardziej widocznym obszarem tego wsparcia są fundusze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Program się kończy i podsumowujemy jego efekty. Jednym z nich jest m.in. 1,5 tys. produktów lokalnych zarejestrowanych na liście ministra rolnictwa. To przeogromny sukces, bo ta lista to spis receptury naszego dziedzictwa kulinarnego. Taka księga nigdy by nie powstała bez aktywności kobiet" - powiedziała Szalczyk.
Forum Debaty Publicznej "Kobieta wiejska we współczesnym świecie" było jedną z imprez towarzyszących tegorocznym Dożynkom Prezydenckim. W sobotę Anna Komorowska ma jeszcze m.in. zwiedzić Miasteczko Regionów, w którym prezentowane są uroki i osiągnięcia poszczególnych województw. Spotka się również z dziećmi ze szkoły w Inowłodzu (Łódzkie).
Główne uroczystości Święta Plonów z udziałem pary prezydenckiej zaplanowano w Spale na niedzielę. W samo południe w Kaplicy Polowej AK rozpocznie się msza święta, po której korowód dożynkowy przejdzie na stadion Centralnego Ośrodka Sportu. Para prezydencka i zaproszeni pojadą bryczkami. Na stadionie odbędzie się oficjalna część Święta Plonów, podczas której przewidziane jest m.in. wręczenie wieńców dożynkowych, a także wystąpienie prezydenta.
Dożynki Prezydenckie w Spale organizował w latach 1927-1938 prezydent Ignacy Mościcki. Po 62 latach, w 2000 roku reaktywował tę tradycję prezydent Aleksander Kwaśniewski. W latach 2006-2008 dożynki w Spale miały charakter regionalny. W 2009 roku powrócił do nich Lech Kaczyński. Bronisław Komorowski jest czwartym prezydentem, który przyjeżdża do Spały.
6810554
1