Przesunięcie o kilka miesięcy - do 1 lipca 2014 r. - terminu wejścia w życie przepisów poszerzających dostęp do ksiąg wieczystych przez internet poparła we wtorek sejmowa komisja. Zmianę wymusiło wydłużenie przetargu na przygotowanie systemu informatycznego.
W maju Sejm uchwalił nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, zgodnie z którą m.in. będzie można składać drogą elektroniczną wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonać wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk będzie miał moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd. Prezydent podpisał nowelizację na początku sierpnia, miała ona wejść w życie od początku grudnia tego roku.
"Niestety, przeciągają się prace nad wdrożeniem systemu technicznego, który miał umożliwić realizację tej zmiany" - uzasadniał konieczność kolejnej nowelizacji sprawozdawca projektu Robert Kropiwnicki (PO). Dodał, że przedłużeniu - w związku z odwołaniami złożonymi do Krajowej Izby Odwoławczej - uległa procedura przetargowa dotycząca przygotowania odpowiedniego systemu informatycznego.
Projekt formalnie przygotowali posłowie PO. Zmianę terminu wejścia w życie majowej nowelizacji sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła jednogłośnie.
Przeglądarka ksiąg wieczystych działa w internecie od czerwca 2010 r. pod adresem http://ekw.ms.gov.pl; można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu. Dostęp do ksiąg jest powszechny. Dotychczas odbywał się na podstawie przepisów wykonawczych; teraz ma uregulować to ustawa. Aby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer.
Majowa nowela dała niektórym instytucjom podstawy prawne do elektronicznego wyszukiwania ksiąg nie tylko według ich numerów, ale też szczegółowych kryteriów, np. nazwy właściciela, adresu nieruchomości, danych z ewidencji gruntów. Prawo do takiego wyszukiwania mają uzyskać m.in.: policja, organy kontroli skarbowej, organy podatkowe, NIK, ZUS, Prokuratoria Generalna, sądy, prokuratura, notariusze i komornicy, którzy mieli już możliwość takiego wglądu w ramach testów pilotażowych.
"Wprowadzenie możliwości wyszukania ksiąg wieczystych np. po danych osobowych właściciela, ułatwi i przyspieszy ustalenie majątku dłużnika, a w efekcie zwiększy efektywność egzekucji i bezpieczeństwo finansowe podmiotów gospodarczych" - argumentował resort sprawiedliwości.
Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona jest od blisko 10 lat. Na początku lipca minister sprawiedliwości Marek Biernacki informował, że z końcem roku w całej Polsce pracę kończą ośrodki migracji ksiąg wieczystych. Ich pracownicy zajmowali się przenoszeniem informacji zawartych w papierowych księgach wieczystych do systemu informatycznego.
9300196
1